دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » سپتوپلاستی چیست و چه تفاوتی با جراحی بینی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

سپتوپلاستی چیست و چه تفاوتی با جراحی بینی دارد؟

سپتوپلاستی یک جراحی برای رفع انحراف سپتوم در بینی است. سپتوپلاستی معمولاً یک عمل سرپایی است، بنابراین اکثر افراد می‌توانند در روز جراحی به خانه بروند. مروزه به منظور بازسازی تیغه میانی و یا انحراف تیغه ی بینی از روش سپتوپلاستی استفاده می شود. در حالی که درمان نشانه های انحراف در حفره های بینی می تواند به صورت موقتی باشد، اما باعث احساس راحتی زودگذر بینی متقاضی می گردد. سپتوپلاستی تنها راه دائمی برطرف نمودن این انحراف می باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که سپتوپلاستی چیست و چه علائمی دارد؟ آیا همزمان با آن می توان رینوپلاستی انجام داد؟

در این مقاله توضیحات جامعی در مورد سپتوپلاستی آورده شده است.در صورتی که به مشکلات تنفسی و دیگر مشکلات ناشی از انحراف سپتوم دچار شده اید و سوالاتی در این زمینه دارید، با ما در این مقاله همراه باشید.

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی، روشی برای رفع انحراف سپتوم یا تیغه بینی می باشد. سپتوم، دیواره ای است که بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. برخی افراد ممکن است تنها نشانه های ملایم را تجربه کرده باشند، در حالی که سایرین با مشکلات جدی سلامتی مانند خونریزی دائم بینی، عفونت سینوس ها و حتی درد در صورت مواجه می شوند. البته این عوارض بسته به  شدت نشانه های این بیماری باشد. جراح بینی باتجربه می تواند به خوبی راه هوایی بینی را باز کرده و مشکلات تنفسی که با انحراف حفره های بینی همراه است را بهبود بخشد .به همین دلیل برای انجام این جراحی مهم باید به بهترین جراح بینی مراجعه کنید.

مزایای سپتوپلاستی

مزایای انجام سپتوپلاستی عمدتا به حل شدن مشکلات تنفسی مربوط می‌شوند. اما علاوه بر این، موارد زیر را می‌توان به عنوان دیگر مزایای سپتوپلاستی در نظر گرفت:

 • بهبود تنفس
 • اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی یا اکتسابی
 • تغییر اندازه یا شکل بینی (با اهداف زیبایی)
 • ترمیم جراحات بینی در اثر صدمات وارد شده 

همچنین انجام سپتوپلاستی در درمان بعضی مشکلات افراد نیز می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشد. از جمله آپنه انسدادی خواب و یا تنگی نفس هنگام خواب که زمانی اتفاق می‌افتد که تنفس بیمار در طول دوره‌های خواب متوقف شود. این اختلال معمولاً در نتیجه‌ی انسداد در راه هوایی به وجود می‌آید و سپتوپلاستی می‌تواند راه حلی برای این مشکل باشد. 

آمادگی برای عمل سپتوپلاستی

قبل از اقدام به انجام جراحی سپتوپلاستی، هنگامی که برای ویزیت به جراح خود مراجعه کنید، مواردی وجود دارند که توسط جراح شما بررسی خواهند شد. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که توسط جراح شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت، سابقه‌ی پزشکی شما است. جراح در مورد بیماری‌هایی که دارید یا قبلا داشته اید از شما سوال می‌پرسد و بررسی می‌کند که آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید یا خیر. سپس با انجام یک معاینه‌ی پزشکی و تجویز انجام چندین آزمایش قبل از جراحی، می‌توان اطمینان حاصل کرد که این جراحی برای شما خطری خواهد داشت یا خیر. پوست و داخل و خارج بینی شما نیز توسط جراح بررسی خواهد شد. 

معمولا در مطب جراح فردی وجود دارد که از بینی شما عکس خواهد گرفت. این عکس‌ها کاربردهای زیادی خواهند داشت. از جمله استفاده از آن‌ها قبل از عمل برای صحبت در مورد نتایج مورد انتظار پس از سپتوپلاستی، به عنوان مرجعی در حین جراحی و برای انجام مقایسه‌های لازم بعد از انجام جراحی.

هنگامی که برای ویزیت به مطب جراح می‌روید، هنگام صحبت او به شما توضیح خواهد داد که سپتوپلاستی چگونه می‌تواند به بهتر شدن وضعیت شما کمک کند و آیا انتظارات شما را برآورده خواهد کرد یا خیر.

بیشتر بخوانید: روش های نوین جراحی بینی

علل انحراف بینی در سپتوم

یک سپتوم دارای انحراف ممکن است به دلیل تنفس یا بعد از یک آسیب ایجاد شده باشد. با گذشت زمان و افزایش سن این انحراف می تواند بدتر نمایان گردد. ممکن است که انسداد بینی به علت انحراف سپتومی باشد که گاه ملایم و گاه شدید ایجاد شود که در برخی موارد به طور کامل راه هوایی بینی را می بندد.

سپتومی که دارای انحراف است می تواند باعث مشکلات جزئی مانند تنفس صدادار در طول روز شود. اما در شب سپتوم منحرف می تواند باعث ایجاد خرناس یا آپنه خواب در فرد گردد. از دیگر نشانه های انحراف سپتوم خونریزی بینی است و در مورد عفونت دائم سینوس و سینوزیت هم همین گونه می باشد. افراد با انحراف سپتوم همچنین احساس احتقان در حفره بینی دارند و از این عارضه شکایت می کنند. آبریزش بینی هم بسیار معمول است. در برخی نمونه ها درد در صورت و سردرد مداوم می تواند به خوبی مشاهده شود .

درمان انحراف تیغه بینی

درمان سپتوم ها در مواردی که انحراف سپتوم وجود دارد می تواند فواید زیادی داشته باشد. برای مثال از بین رفتن احتقان کاهش ورم در بافت بینی، موجب تسکین فشار درون بینی خواهد شد و این عارضه را از بین ببرد. درمان های آلرژی باعث تسکین انسداد و باز شدن راه بینی می شود. اسپری های بینی استروییدی در کاهش التهاب کمک کننده هستند. هرچند که این درمان ها می توانند به صورت موقتی نشانه ها را تسکین دهند، تنها جراحی است که جراح بینی می تواند به صورت دائمی انحراف سپتوم را درمان کند .

درست کردن راه های سپتوم غضروف  را صاف می کند، سینوزیت و التهاب ناشی از انحراف بینی یا سپتوم را برطرف می نماید. سپتوپلاستی می تواند به خودی خود برنامه ریزی شده یا ممکن است شامل جراحی زیبایی بینی نیز باشد.

انحراف-بینی

جراحی سپتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این جراحی، ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد، سپس جراح یک برش کوچک جهت دسترسی به ناحیه سپتوم یا تیغه بینی ایجاد می کند. پس از انجام تغییرات و اصلاحات لازم روی سپتوم و رفع انحراف و مشکلات تنفسی ایجاد شده، محلی که توسط جراح برش داده شده است بخیه زده می شود و بینی گچ گرفته می شود.  بعد از جراحی سپتوپلاستی، یک اسپلینت درون بینی استفاده می شود تا خونریزی را کاهش دهد، و ممکن است با اسپلینت های سخت یا نرم ترکیب شود. این موارد به زودی و طی چند روز خارج می شوند یا نهایتا تا یک هفته باقی می مانند. شما باید انتظار دیدن خونریزی جزئی دقیقا بعد از جراحی زیبایی بینی را داشته باشید، اما از بین رفته و بهبود می یابد. در پروسه بهبودی،  افرادی که سپتوپلاستی داشته اند باعث بهبود در راه هوایی بینی خواهند شد. مشکلات سینوسی که تنها به علت انحراف بینی ایجاد شده بودند نیز برطرف می شود.

بهبودی بعد از عمل رینوپلاستی  

بهبودی اولیه پس از انجام سپتوپلاستی معمولاً حدود یک هفته یا کمتر طول می‌کشد. اما، بهبودی کامل استخوان و غضروف برای چند ماه تا یک سال ادامه خواهد داشت. جراح شما دستورالعمل‌های خاصی را پس از عمل به شما ارائه می‌دهد که باید در این مدت به دقت آن‌ها رعایت کنید. چند دستورالعمل کلی برای بهبودی سریع و راحت را می‌توان موارد زیر در نظر گرفت: 

سطح فعالیت

 • پس از جراحی سپتوپلاستی، چند روز حتما در خانه استراحت کنید. در صورت تمایل می‌توانید پس از یک هفته فعالیت‌های سبک را از سر بگیرید. به مدت یک ماه از فعالیت بدنی شدید مانند رفتن به باشگاه، شنا و … خودداری کنید.
 • از فین کردن خودداری کنید و در هفته اول با دهان باز عطسه کنید.
 • اگر جراح شما در سوراخ‌های بینی شما اسپلینت قرار داده است، از خیس شدن اسپلینت‌ها هنگام استحمام خودداری کنید. طبق دستور جراح خود می‌توانید آن‌ها را با سالین بشویید. 

بیشتر بخوانید: بیماران دیابتی و جراحی بینی

کنترل و کاهش درد

 • با هماهنگی با جراح خود می‌توانید از مسکن‌هایی چون استامینوفن و ایبوپروفن برای تسکین درد خود در روزهای اول پس از جراحی استفاده کنید. 

تب

 • در صورت داشتن تب خفیف، پس از مشورت با پزشک می‌توانید از داروهای تب بر استفاده کنید. در صورتی که تب طولانی مدت و با دمای بالا دارید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. 

پانسمان جراحی 

 • پس از انجام عمل سپتوپلاستی، جراح بعد از انجام عمل، گاز استریل زیر بینی شما قرار می‌دهد. شما باید  تا زمانی که ترشحات متوقف شوند، معمولاً بعد از 48 ساعت، آن را در محل خود نگه دارید.

تمیز نگه داشتن محل جراحی

 • باید داخل بینی خود را با آب نمک بشویید. پس از انجام جراحی، پزشک و یا پرستار نحوه‌ی انجام این کار را به شما آموزش خواهد داد. 

تفاوت سپتوپلاستی و رینوپلاستی

رینوپلاستی یا همان جراحی بینی برای تغییر شکل ظاهری بینی و رفع نواقض آن و همچنین مشکلات تنفسی انجام می شود. رینوپلاستی، جنبه زیبایی و درمانی دارد. اما سپتوپلاستی برای صاف کردن تیغه داخلی بینی می باشد. انحراف تیغه بینی باعث مشکل در تنفس می شود و فرد را با مشکلات زیادی روبرو می کند.

البته عمل همزمان رینوپلاستی و سپتوپلاستی امکان پذیر می باشد و در صورت تشخیص پزشک برای نیاز شما به این دو عمل می توانید آن ها را طی یک روز انجام دهید.

عوارض سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی همانند هر جراحی دیگر چنانچه توسط جراح حاذق انجام شود، خطری به همراه نخواهد داشت و عوارض احتمالی آن به حداقل می رسد. به همین باید در انتخاب جراح دقت بالایی به خرج دهید. میزان کم خونریزی در این جراحی طبیعی است و بعد از عمل فرد ممکن است دچار تورم و کبودی شود که پس از گذشت مدتی برطرف خواهد شد و شما می توانید نتیجه جراحی را مشاهده کنید. در صورت مراجعه به پزشک بی تجربه مشکلاتی مانند عفونت، بی حسی دندان و بینی، سوراخ شدن تیغه بینی، تغییر در حس بویایی و چشایی، نقص بینایی و … ممکن است رخ دهد.

هزینه سپتوپلاستی

در رابطه با تعیین هزینه‌ی سپتوپلاستی، فاکتورهای زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند نتوان به طور جزئی و یا دقیق هزینه‌ی انجام این جراحی را بیان کرد. مواردی چون سابقه و اعتبار جراح و دستمزد او، هزینه‌ی بیمارستان و یا کلینیک (شامل هزینه‎‎ی داروهای بی حسی و بیهوشی)، هزینه‌ی ویزیت جراح و شرایط فردی که ممکن است جراحی را پیچیده‌تر کند، می‌توانند بر هزینه‌ی جراحی سپتوپلاستی تاثیرگذار باشند. پس از ملاقات با جراح، هزینه‌ی انجام جراحی مشخص خواهد شد.

اگر می خواهید از هزینه سپتوپلاستی مطلع شوید باید به جراح بینی با تجربه و حاذق مراجعه کنید تا بینی شما معاینه شود و مورد مشاوره قرار بگیرید. برای دریافت نوبت می توانید با مطب دکتر علی طاهری نیا، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

پس از انجام سپتوپلاستی، در صورت انتخب جراح متبحر، احتمال رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه بسیار زیاد است. بهبودی پس از جراحی روندی آهسته و تدریجی است. مقدار تورم، به خصوص در نوک بینی، ممکن است برای ماه‌ها وجود داشته باشد. در نهایت لازم است تمامی دستورات پزشک خود را رعایت کنید تا روند بهبود شما سریع‌تر انجام شود.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *