دکتر علی طاهری نیا » جراحی گوش » همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش

جراحی گوش (اتوپلاستی)، یکی از جراحی های زیبایی با هدف ترمیم و اصلاحات ظاهری گوش می باشد. مشکلاتی از قبیل برجسته بودن لاله گوش در یکی یا هر دو گوش، بزرگ بودن گوش، بیرون زدگی گوش از کنار سر (آینه ای شکل) با جراحی گوش برطرف می شود. معمولا این مشکلات از اوان دوران کودکی در فرد به وجود می آید و علاوه بر اینکه زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، از لحاظ روانی، اعتماد به نفس فرد را پایین آورده و در روابط اجتماعی او ایجاد مشکل می کند. به همین جهت بهتر است این جراحی در سنین پایین انجام شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی در زمینه جراحی زیبایی گوش در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

جراحی-زیبایی-گوش-اتوپلاستی

جراحی گوش

جراحی گوش موسوم به اتوپلاستی، گونه ای از جراحی های موثر در درمان مشکلات فرمی و سایزی گوش هاست آثار مفید جراحی گوش تا میزان بالایی به تغییرات اعمال شده بستگی دارد. در هر صورت این نوع جراحی موجب بهبود وضع ظاهری، رفع ایرادات فرمی، برطرف نمودن ناهنجاری عضو ، افزایش اعتماد به نفس و افزایش جذابیت می شود. طی جراحی گوش می توان سایز، عدم تقارن، بدفرمی و ناهنجاری ظاهری را درمان کرد این جراحی در مورد کودکان و نوجوانان نیز قابل استفاده بوده و می تواند مشکلات جزیی و کلی را رفع نماید. چنانچه گوش های فردی حالت برجسته یا بیرون زدگی داشته باشند می توان با کمک بخیه و یا برداشت بافت اضافی غضروف، جهت گیری گوش را متعادل و صاف نمود. درافرادی که گوش ها وضعیت نامتقارن دارند یا یکی ازگوش ها بالاتر و دیگری پایین تر است ، جراحی زیبایی گوش مشکل را برطرف نموده و جای گیری آن ها را اصلاح می کند همچنین گوش های بزرگ را می توان با جراحی تخصصی و کارآمد به سایز ایده آل رسانیده و از بهترین روش های زیبایی در این راه کمک گرفت.

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش

افراد درحالت طبیعی دارای گوش های متناسب با سر و صوت می باشند. معمولا گوش زیبا مماس با صورت  از ابرو تا قاعده بینی می باشد و در زاویه نزدیک به سر می باشد. در حالت کلی گوش های افرادی که برای جراحی گوش اقدام می کنند دارای ویژگی هایی به شرح ذیل می باشد:

 1. گوش هایی که غضروف و لاله حالت غیر طبیعی  داشته و این به دلیل اینست که رشد آنها کامل نشده است.
 2. گوش های برجسته و بلبله گوش: این گوش ها با زاویه ای رو به جلو بوده و به حالت طبیعی عقب نرفته اند و این باعث بزرگ به نظر آمدن گوش ها می شود. این عارضه ممکن است مادرزادی بوده و از بدو تولد در فرد وجود داشته باشد. با عمل جراحی در غضروف ها دستکاری کرده و به عقب برده می شود به طوری که حدود یک تا دو سانت با جمجمه سر فاصله داشته باشد.
 3. عدم تقارن لاله ی گوش ها با یکدیگر. لاله گوش ممکن است از گوش دیگر بزرگتر یا کوچکتر باشد که با جراحی زیبایی گوش این نقض برطرف می شود.
 4. گوش هایی که فاقد لاله گوش می باشند. در برخی موارد با اختلالات شنوایی همراه بوده و نیاز به جراحی دارد .
 5. گوش هایی که در اثر حادثه ضربه دیده اند و لاله گوش آنها صدمه دیده و از بین رفته است.
 6. گوش هایی که نرمه آن ها پاره شده است که معمولا در اثر استفاده از گوشواره های سنگین این اتفاق می افتد.

جراحی زیبایی گوش

برای تغییر شکل یکی از گوش ها یا هر دوی آن ها، می توان این جراحی را به صورت سرپایی انجام داده و افرادی که از ابعاد، فرم و جایگاه گوش خود شکایت دارند به کمک این جراحی به وضع مورد نظر می رسند. حین اتوپلاستی می توان کاهش سایز گوش خارجی در بخش لاله و نیز ترمیم گوش گل کلمی را که اکثرا در ورزش کشتی ایجاد می شود، درمان کرد. در این جراحی پوست و غضروف زائد حذف شده و تا حد زیادی ظاهر این عضو اصلاح می شود. اکثر مراجعین و داوطلبان جراحی گوش بعد از انجام این جراحی، با رسیدن به ظاهر دلخواه، اعتماد به نفس بیشتری یافته و از نتایج جراحی راضی هستند. برای نزدیک کردن گوش به سر و ایجاد تقارن گوش لایه نازکی از پوست در ناحیه پشت گوش برداشته می شود. برای اینکه غضروف ها پایین آورده شود و به سر نزدیک شود، قسمت پشتی غضروف تراشیده می شود و تعدادی چین ایجاد می شود. در آخر با بخیه های دائمی محل برش ها دوخته می شود. برگشت گوش به حالت اولیه بعد از جراحی وجود ندارد و جای بخیه بعد از مدتی بهبود یافته و قابل تشخیص نیست.

مراقبت های قبل از جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، از جمله عمل هایی است که تناسب گوش را نسبت به دیگر اجزای صورت در این فرآیند برقرار می کنند. با این پروسه می توان تمام عیب و نقص هایی که در ظاهر گوش (بد شکلی بودن گوش) چه از راه مادرزادی و یا از علل دیگر( آسیب های جسمی) در گوش به وجود آمده است را برطرف می کنند. در این روند، به بهبود ظاهر شکل وموقعیت و حتی عدم تقارن گوش می پردازند. توصیه می شود که پیش از اقدام به جراحی زیبایی گوش باید در این زمینه اطلاعات لازم را کسب نمایید تا با دید باز این پروسه را انجام دهید. این جراحی می تواند با هدف درمانی و یا زیبایی برای فرد صورت گیرد. گفته می شود که صدمه و آسیب هایی که به گوش وارد می شود به علت های زیادی صورت می گیرد. یک جراح حاذق ابتدا با بررسی و معاینه می تواند تمام این مشکلات و نواقصی که در ظاهر گوش نمایان شده است را از بین ببرد. چنانچه متقاضی به یک جراح با تجربه و ماهر مراجعه کند می تواند از روند کار و نتایج عمل رضایت کامل و ایده آل را به دست آورد.

 • برای جلوگیری از کاهش اکسیژن در عروق خونی در حین عمل، بهتر است که از مصرف برخی از دخانیات و قلیان از یک هفته قبل از عمل اجتناب شود.
 • بهتر است که فرد از سلامت کامل جسمانی و حتی روحی و روانی برخوردار باشد.
 • قطع کردن مصرف برخی از داروها و قرص ها قبل از عمل، زیرا ممکن است که در حین جراحی باعث رقیق شدن خون و خونریزی شدید در بیمار شود.
 • شایان ذکر است که بگوییم با رعایت این نکات ، جراح و یا متخصص گوش و حلق و بینی با هیچ گونه مشکلی در حین عمل مواجه نخواهد شد و نتیجه را می تواند به نحو احسنت رقم زند.

مراقبت های بعد از عمل گوش

 1. بهتر است که بیمار بیشتر استراحت نماید، مخصوصا در روزهای ابتدایی زیرا مواد بیهوشی هنوز در بدن فرد وجود دارد.
 2. اگر فرد ورزشکار می باشد، بهتر است طوری ورزش کند تا ضربه و آسیبی به گوش وارد نشود.
 3. بلافاصله بعد از جراحی گوش باید از هدبند های فشاری استفاده نماید تا کمک به انسجام بافت های دستکاری شده شود، استفاده از این هدبند تا 6 هفته ابتدایی واجب است.
 4. مصرف درست و به موقع از داروهای تجویز شده توسط متخصص گوش و حلق و بینی در اوایل عمل الزامی است.
 5. اگر بعد از عمل مقداری درد و ناراحتی در فرد رخ دهد، امری طبیعی است و نباید احساس نگرانی نماید.
 6. تا یک ماه از رفتن به استخر و شیرجه زدن خودداری نماید.

 

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

 • این نوع جراحی در مورد کودکان و خردسالان برای کودکانی مناسب می باشد که :

 • کودکانی که مبتلا به هیچ گونه عفونت نباشند و از سلامت کاملی برخوردار باشند.
 • وقتی که گوش کودکی غضروف هایش مقاوم و سفت شده باشد.
 • کسانی که از تمام دستورالعمل های جراح چه قبل از عمل و چه بعد از عمل پیروی می نمایند.
 • افرادی که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نمی کنند.
 • کسانی که در ظاهر گوش آنان برجستگی بیش از حد وجود دارد و حالت لاله گوش بیرون و به صورت افتاده است.
 • افرادی که دارای گوش کاگوت، گوش آویزان، گوش لوله ای، گوش گربه ای، گوش ویلدرموت، ایجاد شکاف در لاله گوش، گوش علامت سوالی یا گوش کاسمن، گوش مخفی، گوش جمع شده، گوش میکروتیا و… را داشته باشند.
 • روش مرسوم عمل گوش شامل بخیه زدن غضروف گوش های برجسته و بیرون زده و درنتیجه جمع شدن آن به سمت سر فرد می باشد. این کار باعث می شود که فرد احساس داشتن گوشی با ظاهری زیباتر و طبیعی تر را تجربه نماید.
 • بهتر است که بیمار در روز عمل ناشتا باشد و شب قبل غذای آبکی مصرف کرده باشد.
 • عدم مصرف برخی از داروها از جمله: آنتی بیوتیک ها و آسپرین یک هفته قبل از عمل الزامی می باشد.
 • بعد از جراحی از تا زمان مقرر نباید استحمام نمایید و برای این منظور باید هدبند روی گوش قرار گرفته باشد.

هزینه جراحی گوش(اتوپلاستی)

قیمت جراحی زیبایی گوش، به عوامل زیادی بستگی دارد که بهترین روش مراجعه به یک جراح حاذق می باشد که بعد از بررسی میزان برجستگی گوش، اقدام به تعیین آن می نماید. البته باید ذکر کرد که هزینه جراحی زیبایی گوش از فردی به دیگری متفاوت است و به فاکتورهای زیادی از جمله: امکان داشتن مشکلات شنوایی مادرزادی، آسیب دیدن پرده گوش، بی هوشی، داروهای قبل و بعد از جراحی و… مختلف می باشد.

اغلب شرکت های بیمه هزینه عمل درمانی گوش را تقبل می کنند، اما چنانچه برای زیبایی صورت گیرد، بیمه هیچ گونه هزینه ای را به عهده نخواهد گرفت و مسولیتی در قبال این عمل ندارد.

هزینه جراحی گوش

عوارض جراحی گوش

باید گفت که در صورتی که به یک جراح حاذق مراجعه شود، عوارض جراحی گوش بسیار کم خواهد شد و ممکن است که مقداری تورم ، کبودی و خونریزی های جزئی به همراه داشته باشد که در صورتی که این خونریزی همراه با عفونت باشد مراجعه به جراح و بررسی و معاینه آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

دوره نقاهت جراحی گوش

بعد از مرخص شدن فرد به منظور کاهش تورم در روری سر بیمارچند روزی پانسمان قرار می گیرد که نباید بدون دستور پزشک باز شود. این پانسمان اغلب تا 3 روز دور سر خواهد بود و که جراح برخی از نکات در هنگام خواب را به بیمار توصیه خواهد کرد. بعد از برداشتن پانسمان  یا کشیدن بخیه ، به منظور فرم گیری گوش، چند ماهی باید از هدبند استفاده شود. با گذشت زمان ؛ زخم و ناراحتی ها هم کاسته و از بین می رود. اغلب دوره نقاهت جراحی گوش  5 روز می باشد که بعد از آن فرد توانایی از سر گرفتن کار و امور روزمره زندگی را دارد. چنانچه عمل را برای کودکان انجام داده باشند، کودک بعد از یک هفته قادر است که به مدرسه بازگردد اما از انجام برخی فعالیت ها باید پرهیز نماید.

نتایج جراحی گوش

یکی از نتایج عالی که بعد از عمل حاصل می شود، زیبایی ظاهر گوش است که طبیعتا باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد و ظاهر شدن در جامعه و اجتماع می گردد. چنانچه خواهان انجام این عمل ساده و بی خطر هستید ما جناب دکتر علی طاهری نیا متخصص گوش و حلق و بینی را معرفی می نماییم که ایشان با داشتن تجربه فراوان این عارضه را با کمترین عوارض جانبی برطرف می نماید.

مراقبت های بعد از عمل گوش

روش جراحی اتوپلاستی ترمیمی

ترمیم گوش برای افراد بالغ را می توان با بی حسی موضعی ترتیب داد و در صورت امکان داروی خواب آور و آرام بخش برای بیمار تجویز می شود. برای انجام جراحی گوش برجسته و بیرون زده، برش جراحی در بخش پشتی آن اعمال شده و بافت های اضافی برداشته می شوند و در آخر گوش به سمت سر بیمار نزدیک شده و با بخیه فیکس می شود این نوع جراحی با توجه به حجم عمل و موانع و دشواری ها ، از 1 الی 2 ساعت زمان می برد.

راهکارهای متفاوتی برای رفع ایرادات دیگر اتخاذ می شود که در کل انتخاب بهترین و مناسب ترین روش به عهده پزشک متخصص گوش  و جراحی متبحر است تا نتایج مورد انتظار ظاهر شده و پایدار باقی بماند.

روش جراحی لاله گوش

در ابتدا بعد از بیهوشی بیمار، برشی از پشت گوش صورت می گیرد تا جراح گوش بتواند به راحتی در غضروف لاله گوش عمل شکل دهی را انجام دهد، در نتیجه زاویه این پروسه با سریکسان می شود و در آخر پوست اضافی و زائد را بر می دارند و اقدام به بخیه و دوختن لبه های پوست می کنند، این عمل هیچ گونه خطری ندارد و بهترین نتایج را برای فرد به همراه دارد.

مزایای جراحی گوش

یکی از مزیت های جراحی زیبایی گوش، این است که هیچ گونه زخم و یا برشی در معرض دید نخواهد بود، زیرا جراح برش را از قسمت داخلی و پشت گوش ایجاد نموده است. از دیگر مزایای باعث می شود که فرد از تمسخر و افت اعتماد به نفس او جلوگیری شود و شکل و فرم گوش زیباتر خواهد شد. باعث ایجاد تناسب گوش با دیگر اجزای صورت خواهد شد. اغلب اوقات بهترین جراح گوش از بخیه های جذبی استفاده می نماید اما زمانی که بخیه نیاز به کشیدن داشته باشد، باید یک هفته بعد از عمل به پزشک مراجعه نماید و بخیه را بکشد که هیچ گونه درد و خونریزی را به همراه ندارد و متقاضی بعد از این می تواند استحمام کند.

 • چه اقداماتی باید قبل از جراحی گوش صورت گیرد، تا متقاضی درد کمتری را بگیرد؟
 • جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟
 • چرا عمل اتوپلاستی را انجام می دهند؟
 • بعد از جراحی زیبایی گوش چه اقداماتی باید صورت گیرد؟
 • آیا عمل گوش عوارضی جانبی را برای فرد به همراه دارد؟

یکی از شایع ترین جراحی های پلاستیک، اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش می باشد که به منظور برطرف نمودن بدشکلی، بدفرمی، تغییر حالت، اصلاح ناهنجاری های گوش، عدم تقارن، تغییر سایز لاله های گوش یا حتی برداشتن تومور از قسمتی از لاله گوش از جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، استفاده می کنند تا به برطرف نمودن این معایب در ظاهر فرد اقدام نمایند. بیمار قبل از جراحی باید تمام نکات و مراقبت های لازم رااز جراح و یا متخصص گوش و حلق و بینی را دریافت نماید تا هیچ گونه مشکلی بعد از جراحی برای فرد به همراه نداشته باشد، و انتظارات معقولانه از عمل داشته باشد. اغلب اوقات جراحی زیبایی گوش با هدف درمانی و یا زیبایی صورت می گیرد.

مزایای جراحی گوش عبارتند از:

 • اصلاح بزرگی و بدفرمی گوش
 • کوتاه بودن مدت زمان عمل (این پروسه معمولا بین 1 الی 1ساعت و نیم به طول می انجامد)
 • افزایش اعتماد به نفس در فرد (به علت تمسخر از سوی اطرافیان)
 • ساده بودن و ایمن بودن جراحی
 • داشتن کمترین دوره نقاهت (معمولا دوره نقاهت 4 الی 7 روز می باشد)
 • عدم مشخص بودن برش (برش از پشت گوش می باشد که به مرور محو می شود و هیچ آثاری از آن باقی نخواهد ماند)
 • برطرف نمودن مشکلات ظاهری در گوش

رفع حالات اکتسابی که برای فرد پیش می آید، از جمله: ضربه و یا آسیب دیدگی در تصادفات، استفاده از گوشواره های بزرگ و سنگین و…

تاثیر فرم گوش در زیبایی

گوش ها با این که در صورت جای پررنگی ندارند، ولی در صورت وجود بدفرمی و مشکل و ناهنجاری می توانند کل زیبایی فرد را مخدوش سازند. گاه با کمی دقت درمی یابیم که فردی زیبایی چشمگیری دارد یا اجزای صورتش متعادل و همگون هستند اما برجستگی گوش یا بدفرمی آن، کل جذابیت چهره را مخدوش کرده است. فرم ناشایست گوش، از زیبایی سایر اجزای صورت می کاهد و درخشش آن ها را از بین می برد به این ترتیب اگر فردی دارای مشکلات این چنینی بود، پس از آن که تحت جراحی گوش قرار بگیرد، همگان متوجه زیبایی و جذابیت چهره او می شوند زیبایی و جذابیتی که در پس اشکالات فرمی این عضو پنهان بوده است.

اختلالات شایع در جراحی گوش

روش عادی جراحی گوش به این ترتیب است که غضروف های برجسته و بیرون آمده از طریق بخیه جمع شده و به سوی سر متمایل شوند. چنین کاری موجب تغییر وضع فعلی و بهبود ظاهر فرد به نحو چشمگیری خواهد شد و ظاهر و شکل افراد را بسیار متعادل و طبیعی نشان می دهد. در اتوپلاستی با هدف ترمیم، ناهنجاری های فرمی و آسیب های به وجود آمده به دلیل اصابت ضربه و صدمه به گوش، یا مشکلات مادرزادی به راحتی درمان می شوند . اختلالاتی که با جراحی گوش قابل درمان می باشند ، عبارتند از :

مشکلات مادر زادی گوش

 •  گوش گربه ای: این نوع گوش دارای فرم تاشده به سوی مقابل است .
 • گوش آویزان : این فرم تا حد زیادی به فنجان شبیه است .
 • گوش گاگوت : در چنین حالتی لاله گوش وجود نداشته و ناهنجاری ظاهری بسیار شدید است.
 •  گوش لوله ای : همانند لوله به سوی مقابل لوله می شود .
 • و سایر ناهنجاری های فرمی و فقدان اجزا که لزوم جراحی گوش را پررنگ می کند .

با کمک تکنیک های اصولی ترمیم و جراحی گوش می توان تناسبات معمول، تقارن کامل، فرم طبیعی و درمان ظاهری را انجام داد و در این باره می توان خاطر نشان کرد که رفع کوچک ترین ناهنجاری ها تا حد زیادی بر اثرگذاری و زیبایی چهره می افزاید .

چکیده مطالب

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی، در بین افراد متفاوت می باشد. به عنوان مثال نتایج عمل در بزرگسالان مانند کودکان بسیار مطلوب و رضایت بخش نخواهد بود، زیرا کودکان دارای لاله ی گوشی نرم و انعطاف پذیری می باشند که نتیجه عمل را مطلوب می کند، اما در بزرگسالان غضروف ها سفت و سخت می باشد. اما در کل با مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق می توان بهترین نتیجه را بدست آورد.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *