دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » منابع گرافت در جراحی ترمیم بینی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

منابع گرافت در جراحی ترمیم بینی

ممکن است برخی از افراد بعد از عمل جراحی زیبایی بینی اول دچار مشکلاتی مانند بدشکل بودن فرم بینی یا اختلالات تنفسی می شوند. برای رفع این مشکل انجام جراحی ترمیم بینی نیاز می شود. در نوعی از این ترمیم بینی بافتهای غضروف بینی دچار ضعف شده و نیاز به تقویت دارد. برای تقویت غضروف بینی غضروفی از خود بینی یا نواحی دیگر بدن مانند گوش کمک گرفته و به بینی پیوند زده می شود. به این غضروفهای جدید گرافت می گویند. گرافت برای ترمیم بافتهایی که در بینی از بین رفته و نیز برای کوچک کردن بینی نیز کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم درباره استفاده از گرافت در جراحی ترمیم بینی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

عمل-ترمیم-بینی-با-گرافت

استفاده از گرافت برای جراحی ترمیمی بینی چه زمانی استفاده می شود ؟

در صورتی که در اثر جراحی اولیه بینی شخص دچار نواقص کمبود غضروف شده باشد، با کمک جراحی بینی ترمیمی می توان از نواحی دیگر غضروف از سایر نواحی بدن تهیه کرده و نقص را جبران نمایید، در اصطلاح پزشکی به بافت های غضروفی، گرافت گفته می شود.

منابع تامین گرافت

بافتهای غضروفی بینی از منابعی به شرح ذیل تامین می شود:

تیغه میانی بینی

در جراحی ترمیمی بینی غضروفی که تغییر شکل و جذب آن بسیار کاربرد دارد، غضروف تیغه میانی با بافت های بینی هماهنگی بهتری دارد. این منبع جزو مهم ترین و بهترین منبع تامین کننده غضروف بینی می باشد. این بدان دلیل است که عمل پیوند سریع تر اتفاق افتاده باعث هماهنگی لازم با اجزای بینی می شود. از مزیت دیگر این پیوند، می توان به کاهش انحراف و تغییر شکل غضروف پیوند شده اشاره کرد. جراح در ابتدا برای جراحی ترمیم بینی به تیغه میانی به عنوان اولین گزینه توجه می کند و در صورت داشتن شرایط لازم برای عمل پیوند از غضروف آن استفاده می کند.

گوش

در صورتی که نتوان از غضروف تیغه میانی بینی استفاده کرد از غضروف گوش استفاده می شود. برش در پشت گوش درست در امتداد سوراخ گوش ایجاد می شود. این برش در دید افراد نمی باشد و به سرعت بهبود می یابد. این پیوند دارای معایبی می باشد از جمله اینکه به خاطر ضخامت زیادی که در پوست گوش وجود دارد امکان عدم جذب آن توسط بینی وجود دارد. همچنین در مواردی باعث بدفرم شدن بینی می شود. در صورتی که در جراحی قبلی از بخش تیغه بینی برداشته شده باشد، جراح بینی برای جراحی بینی ثانویه از غضروف گوش استفاده می کند.

قفسه سینه

گزینه آخر برای پیوند غضروف، استفاده از بافتهای غضروفی در قفسه سینه می باشد. در صورتی که امکان پیوند از دو ناحیه قبلی امکان پذیر نبود توصیه به استفاده از این روش می شود. با ایجاد برش در قسمت دنده ( در خانم ها این برش در زیر سینه زده می شود) غضروف برداشته شده و به بینی پیوند زده می شود. از مزایای این پیوند می توان به عدم محدودیت در برداشتن بافت غضروفی و ایجاد شکل مورد نظر توسط جراح اشاره کرد. اما انجام این پیوند دارای معایبی به شرح ذیل می باشد:

  1. طولانی بودن مدت جراحی
  2. احساس درد زیاد در نواحی جراحی
  3. امکان انحراف و کج شدن گرافت در بینی
  4. ضعیف شدن قفسه سینه در مقابل هرگونه ضربه ای

 

 

اگر بهترین جراح بینی بخواهد که ازغضروف دنده ها استفاده کند، در بخش روی سینه برش کوچکی ایجاد می نماید. در بانوان برش در زیر پستان انجام می شود.
شما عزیزان باید در انتخاب جراح بینی خود نهایت دقت را به خرج دهید، زیرا تخصص و تبحر جراح در نتیجه جراحی بینی بسیار تاثیر گذار است، بنابراین از این رو به تمامی عزیزانی که قصد جراحی بینی دارند توصیه می کنیم حتما از تخصص و تبحر جراح بینی خود مطمئن شوند.

کاربرد گرافت

استفاده از گرافت در زمان جراحی بینی ترمیمی معمولا کاربرد دارد، این بافت ها در اشخاصی که می خواهند سایز بینی خود را از قبل نیز کوچکتر نمایند نیز استفاده می شود. بهتر است بدانید که گرافتها بافت های زنده ای می باشند که می توان جایگزین مناسبی برای بافت های از دست رفته یا خراب باشند.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *