دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » فرق رینوپلاستی با عمل بینی 
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

فرق رینوپلاستی با عمل بینی 

سوالی که پس از تصمیم‌گیری به جراحی در فرد ایجاد می‌شود فرق رینوپلاستی با عمل بینی است. تمایل به داشتن صورتی زیبا و بدون نقص از دلایلی است که باعث شده افراد زیادی علاقه‌ به عمل بینی پیدا کنند. هدف رینوپلاستی دستیابی به زیبایی است؛ یعنی مراجعه کننده قصد درمان ندارد و فقط می خواهد که ظاهر بینی‌اش زیباتر شود؛ اما وقتی در ساختار بینی مشکلاتی مثل شکستگی، انحراف، خونریزی و سایر موارد به وجود آید، نیاز به عمل بینی با هدف درمان است که هدف در ارائه‌ی این مطلب ارائه ی این موضوع است که اگر کلمه رینوپلاستی به گوشتان رسید، با این کلمه آشنا باشید و بدانید که این کلمه با عمل بینی تفاوت دارد یا خیر.

جراحی بینی طبیعی
فرق رینوپلاستی با عمل بینی 

رینوپلاستی بینی چه تفاوتی با عمل جراحی بینی دارد؟

عمل رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی که رایج‌ترین نوع عمل‌های جراحی زیبایی در جهان است، کارش برطرف کردن عیوب ظاهری بینی مانند شکل، اندازه و موقعیت بینی است که شامل استخوان، غضروف و پوست است و افرادی که به هر دلیلی از ظاهر بینی‌شان ناراضی هستند با عمل رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی قصد دارند، مشکلات ظاهری بینی‌شان را برطرف کنند. این موارد شامل تغییر در غضروف‌ها، استخوان بندی بینی، انحراف بینی، تغییر پره‌ها، تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالایی و… است. جراح پلاستیک با توجه به نوع فرم چهره، با دادن مشاوره و معاینه دقیق از شکل دلخواهی که مد نظر مراجعه کننده است، آگاه می شود. در این مرحله یک جراح باتجربه و متخصص رینوپلاستی سلامتی را بر هر چیز اولویت قرار می‌دهد و به متقاضی صادقانه می‌گوید که آیا اصلاً بینی شما نیاز به عمل دارد یا خیر و اگر جراحی بینی انجام دهید، تقارن صورتتان به چه حالت در می‌آید و فاصله لب، بینی  و تقارن صورتتان چقدر ممکن است تغییر کند. بعد از انجام مشاوره و تمام آزمایش‌های لازم نوبت برای عمل به زیباجو داده می‌شود. در واقع، عمل زیبایی بینی با عمل رینوپلاستی هیچ فرقی ندارد و تنها تفاوت نوع کلمه است.  

فرق رینوپلاستی با عمل عمل بینی در نحوه انجام

عمل رینوپلاستی در حالت‌های گوناگونی همانند جراحی باز و بسته یا رینوپلاستی غیر جراحی انجام می‌شود. در عمل بسته رینوپلاستی، شکافت بسیار ریزی بین پوست و دو حفره‌ها ایجاد می‌شود و در عمل باز رینوپلاستی شکاف یا برش ایجاد شده بر روی پوست بینی عمیق‌تر است و پوست از استخوان و غضروف بیشتر جدا شده که پوست از لایه اول اسکلت و غضروف جدا شده و این کار معمولاً توسط جراح گوش و حلق و بینی یا جراح پلاستیک، فک و صورت انجام می‌شود. در عمل رینوپلاستی قوز بینی یا برجستگی‌های قابل توجه از بین می‌رود، سوراخ‌های بینی اگر خیلی کوچک، بزرگ یا پهن باشند، متقارن و به اندازه طبیعی درمان می‌شود. غضروف و استخوان را تغییر شکل می‌دهند. در بینی گوشتی عمل کمی سخت‌تر است؛ چون پوست حالت غیر الاستیک دارد و کوچک کردن بینی کار راحتی محسوب نمی‌شود.

در رینوپلاستی بدون جراحی متخصص با مواد پرکننده تمام فرورفتگی‌ها و عیب‌های بینی را می‌پوشانند و نیاز به تیغ جراحی نیست و کاری به استخوان و غضروف ندارد. در جراح بینی ریتوپلاستی باز، جراح تسلط بیشتری به اجزای داخل بینی دارد و اعمال تغییرات مربوط به قرینه سازی با روش درست و دقیق انجام می‌شود. باید توجه داشته باشیم که در جراحی بینی بسته پزشک خیلی مسلط به نوک بینی نیست و برش در ناحیه داخلی اتفاق می‌افتد اما عوارضش کمتر از جراحی باز است که یک نکته مثبت در این عمل محسوب می‌شود. اکثر عمل‌های بینی با شیوه بسته انجام می‌شود و نحوه عمل رینوپلاستی با جراحی بینی با توجه به درخواست مراجعه کننده یکی است.

  فرق رینوپلاستی با عمل بینی در کاندیدای مناسب

رینوپلاستی کلمه ی یونانی به معنای تغییر در ساختار یا ظاهر بینی است که یکی از کارآمدترین روش‌ها در جراحی بینی محسوب می‌شود و در فارسی به آن «جراحی بینی» یا «عمل بینی» می‌گوییم؛ اما در زمانی که به هر دلیلی بینی دچار شکستگی و آسیب شود، کلمه «زیباجو» به کلمه «بیمار» تغییر می‌یابد و جراحی بینی با هدف درمان و بازگشت سلامتی جراحی را شروع می‌کند؛ اما آیا کسی که بینی بر اثر سوختگی و اسیدپاشی دچار آسیب شده جزو عمل رینوپلاستی محسوب می‌شود؟ به قطع، در آسیب‌های جدی جراح پلاستیک باید غیر از درمان تغییر در ساختار و ظاهر بینی ایجاد کند که بینی به حالت طبیعی در آید که عمل بسیار سخت و طولانی و جزو عمل زیبایی و هم عمل جراحی است.

چه کسانی نیاز به عمل بینی دارند؟

  • افرادی که بینی شان به هر دلیلی شکسته:

یکی از شایع‌ترین شکستگی‌های صورت، شکستگی بینی است که بیشتر در ورزش و تصادف اتفاق می‌افتد و خونریزی شدیدی دارد و حالت و فرم بینی تغییر کرده و دچار ورم و التهاب شدید می‌شود. جراح بینی بعد از معاینه، بیمار را به عکسبرداری و در موارد خاص و شدیدتر به سی تی اسکن می‌فرستد. اگر تیغه بینی جا به جا یا خرد نشده باشد، با مراقبت و تجویز داروهای بی‌حسی بیمار درمان می‌شود؛ اما اگر شکستگی شدید باشد، دکتر بعد از گذراندن چند وقت که حداقل چند ماه است سعی می‌کند، بینی را جا بیندازد و بینی را به حالت قبل بازگرداند و اگر نیاز به عمل داشته باشد، اقدام‌های لازم انجام می‌شود. در عمل جراحی خبری از تغییر و دست زدن به ظاهر بینی نیست و هدف بازگرداندن حالت اولیه بینی با حفظ سلامتی است. عمل جراحی بینی کاری به تغییر در ظاهر بینی ندارد.

  • بیمارانی که تیغه بینی منحرف دارند:

بیمارانی که تیغه بینی منحرفی دارند نیز در این لیست قرار می‌گیرند چراکه این افراد راه تنفس شان مسدود می شود، پیوسته بینی‌شان دچار خونریزی است و سوراخ‌های بینی مدام گرفته می‌شود. همه مواردی که ذکر شد باعث می‌شود فرد تصمیم به جراحی بینی بگیرد و پزشک با برداشتن استخوان اضافی و غضروف درمان را انجام می دهد.

  • ناهنجاریهای مادرزادی:

ناهنجاریهای مادرزادی موارد متعددی همچون رشد ناقص یا وجود تومور، بروز غدد لنفاوی بینی و… است که گاهی بیش از حد بزرگ می‌شود و راه تنفس را مسدود می‌کند که با عمل جراحی و برداشتن آن مشکل برطرف می‌شود.

  • بیمارانی که پوست بینی‌شان در اثر سوختگی از بین رفته است:

زمانی که بینی دچار سوختگی شود، پوست آن از بین می‌رود. وقتی سوختگی تا حدی خوب شد، جراح پلاستیک دست به کار شده و با برداشتن قسمتی از پوست بازو یا پیوند با پوست ناحیه سالم دیواره‌های طرفین را بازسازی و قسمت جمع شده را بر می‌گرداند تا حالت بینی به شکل طبیعی درآید.

  • بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند:

مشکلات تنفسی شامل موارد گوناگونی چون انسداد بینی، سوراخ در دیوارهای بین دو حفره و … است که موجب انسداد بینی و بسته شدن راه تنفس می‌شود. 

چه کسانی نیاز به رینوپلاستی دارند؟

  • بینی‌های غیر طبیعی بسیار بزرگ

فردی که بینی‌بسیار بزرگی بر چهره دارد و بیش از حد غیر طبیعی است و نمی‌تواند با ظاهر خود کنار بیاید، اعتماد به نفسش را در اجتماع از دست داده، لازم است بینی را عمل کند؛ اما قبل از رینوپلاستی نزد تراپیست برود و بعد تصمیم به عمل بینی بگیرد؛ چون بعد از عمل اگر هنوز ضعف اعتماد به نفس داشته باشد، باز هم از نوع عمل و شیوه ی درمان شاید راضی نباشد.

  • عدم تقارن و قرینه گی در صورت

صورت انسان به صورت خدادادی نامتقارن است؛ اما بعضی وقت‌ها عدم تقارن به خصوص در سوراخ‌های بینی بسیار مشهود است که جراح زیبایی از طریق عمل زیرین در سوراخ‌های بینی تقارن و هارمونی را ایجاد می کند.

  • سوراخ‌های بینی بسیار بزرگ

بعضی افراد بعد از عمل بینی به دلیل بالا رفتن بخشی از پوست سوراخ های بینی بزرگ تر نشان داده می‌شود که با گذشت مدت زمان حالت بینی بهبود پیدا می کند؛ اما گاهی ساختار سوراخ بینی بزرگ است که جراح بافت بینی را برش داده و آن‌ها را تا حدی جمع می‌کند که مشکل تنفسی ایجاد نشود و طبیعی باشد.

  • اختلالات تنفس ناشی از ظاهر بینی 

بعضی از بیماران تیغه ی میانی شان بین دیواره‌های جانبی می‌چسبد و فرد احساس تنگی نفس دارد و تنگی پره‌های بینی بیش از حد استاندارد است که با عمل بینی و تغییر در ظاهر آن مشکل نفس کشیدن حل می‌شود.

بیشتر بخوانیم: قبل و بعد رینوپلاستی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

سوالات متداول

نتیجه گیری

امیدواریم بعد از خواندن این مطلب متوجه شده باشید که جراحی پلاستیک زیبایی بینی و عمل جراحی بینی با نام رینوپلاستی یکی است و اگر قصد عمل بینی دارید، تمام اطلاعات لازم را کسب کنید؛ از جراحی بینی که کارش بازسازی بینی و برطرف کردن عیوب بینی و نقش بازسازی کننده دارد، دقیق بپرسید که چه تعداد رینوپلاستی انجام داده، نمونه کارهایش را دقیق بررسی کنید و از تکنیک های جراحی اش جویا شوید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *