دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » آیا می توانم بعد عمل بینی رابطه جنسی داشته باشم؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا می توانم بعد عمل بینی رابطه جنسی داشته باشم؟

ممکن است که متقاضیان جراحی بینی قبل از عمل سوالاتی در ذهن داشته باشند و به دلیل خجالت آن را از پزشک خود نپرسند. سوالاتی مانند: زمان مناسب برای برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی چه موقع است؟ آیا رابطه زناشویی بعد از عمل بینی باعث آسیب به بینی می شود؟ آیا رابطه جنسی بر نتیجه جراحی تاثیر می گذارد؟ تا چه مدت بعد از جراحی بینی نباید رابطه جنسی برقرار کرد؟ ما در این مقاله به طور کامل به مبحث رابطه جنسی بعد از جراحی بینی می پردازیم و اطلاعات جامعی در این زمینه در اختیار شما قرار می دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

رابطه-جنسی-بعد-عمل-بینی

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی

اگر جراحی زیبایی بینی انجام داده اید، نگرانی هایی ممکن است برای شما به وجود بیاید. از جمله سوالات مهم افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند، درباره رابطه جنسی بعد از جراحی بینی می باشد. در پاسخ باید بگوییم به دلیل حساس بودن بینی بعد از انجام جراحی، بهتر است تا دو هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید تا فشاری روی بینی شما وارد نشود و بتوانید در کوتاهترین زمان ممکن دوران نقاهت خود را سپری کنید. باید مراقب باشید که ضربه ای به بینی شما وارد نشود تا تورم و کبودی بینی تشدید نگردد.

پس از گذشت مدت زمان دو هفته نیز باید رابطه جنسی به صورتی باشد که باید ضربه یا آسیبی به بینی شما نشود. بسته به نوع جراحی و شرایط جسمی شما میزان درد مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی در هر فردی متفاوت است. به عنوان مثال افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام داده اند، به دلیل ضخیم بودن پوست بینی دوران نقاهت طولانی تری نسب به افرادی که جراحی بینی استخوانی انجام داده اند دارند و پیشنهاد می شود تا یک ماه از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند.

هنگام داشتن رابطه جنسی بعد از جراحی بینی، حتما ملایم باشید و از قرار گرفتن در موقعیت هایی که باعث تماس بینی شما با سطوح دیگر شود، خودداری کنید. همچنین زمان رابطه و دفعات آن را کم کنید. پوزیشن مناسبی برای رابطه جنسی انتخاب کنید تا احتمال برخورد با بینی کم باشد و از انتخاب موقعیت های نزدیک به صورت مانند بوسیدن خودداری کنید.

بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

بیماران اغلب از جراح خود سوال می کنند که بهترین زمان برای از سرگیری رابطه جنسی پس از جراحی بینی چیست. آیا قرار است قبل از داشتن رابطه جنسی مدت زمان مشخصی منتظر بمانیم؟ به بیماران توصیه می شود که بعد از ۱۰ روز فعالیت طبیعی داشته باشند، اما آنها باید حداقل دو هفته برای فعالیت جنسی شدید صبر کنند. لطفاً به یاد داشته باشید که از هر موقعیتی که ممکن است باعث ایجاد آسیب به بینی شود خودداری کنید. بهتر است از موقعیت‌هایی استفاده کنید که روبه‌روی یکدیگر هستید، تا ضربه ناگهانی از سمت شریک جنسی شما به بینی وارد نشود. رابطه جنسی را به آرامی شروع کنید و در صورت تپش قلب، افزایش تورم در بینی و احساس درد باید فعالیت را متوقف یا کاهش دهید.

به طور کلی بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی بسته به وضعیت بینی بیمار دارد و برای اطلاع دقیق تر باید با پزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام داده اند و دارای پوست ضخیمی هستند باید مدت زمان بیشتری از جراحی آن ها بگذرد و رابطه جنسی خود را شروع کنند.

بیماران می توانند از ۴ تا ۷ روز بعد از عمل بینی پیاده روی سبک را شروع کنند و حدود ۱۸ تا ۲۱ روز برای ورزش شدید صبر کنید.


ویدئوهای جراحی بینی دکتر علی طاهری نیا متخصص گوش و حلق و بینی را مشاهده کنید:

چرا رابطه زناشویی بعد از جراحی بینی باید به تعویق بیفتد؟

اهمیت رعایت این نکته که باید مدتی از عمل بینی و رابطه جنسی شروع شود، این است که به در عمل جراحی بینی به دلیل تغییراتی که روی استخوان ها و غضروف های بینی انجام می شود تا نتیجه مورد نظر بدست آید، ساختار بینی سست و ضعیف است و به زمان نیاز دارد تا دوباره تثبیت پیدا کند. از طرفی بدن به دلیل گرفتن داروی بیهوشی ضعیف می شود، به همین دلیل لازم است تا بیمار تا مدتی بعد از عمل از برقراری رابطه جنسی خودداری کند تا از بالارفتن ضربان قلب و بروز هر گونه آسیب به بینی جلوگیری به عمل آید. افزایش ضربان قلب باعث تسریع گردش خون می شود و روند بهبودی را طولانی تر می کند و باعث می شود تورم و کبودی شما دیرتر از بین برود.

اگر حین رابطه جنسی احساس درد داشتید، این بدان معنا است که بدن شما آمادگی لازم برای انجام این کار را ندارد و باید مدتی استراحت کنید و بعد رابطه را شروع کنید.

نکات مهم درباره رابطه جنسی بعد از عمل بینی

رابطه جنسی طولانی و شدید پس از عمل منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون بیمار می شود که تاثیر منفی روی بینی خواهد گذاشت و می تواند باعث افزایش ریسک کبودی و تورم شود. پس از جراحی بینی سر باید حین خواب و استراحت بالاتر از بدن قرار بگیرد و از خم کردن سر خودداری شود، این ها موارد مهمی هستند که حین برقراری رابطه زناشویی باید به آن ها توجه کرد تا هیچ گونه مشکلی رخ ندهد. اگر حین برقراری رابطه زناشویی احساس درد کردید، به این معنا است که بدن شما آمادگی لازم برای ادامه رابطه را ندارد و بهتر است مدت بیشتری استراحت کنید. بعد از جراحی، بینی مقاومت و استحکام کمی دارد و وارد کردن فشار و ضربه می تواند باعث بدفرم شدن و تغییر شکل بینی شود. گاهی به دلیل عدم رعایت مراقبت های مهم و وارد کردن آسیب به بینی، نیاز می شود تا پس از مدتی جراحی بینی ترمیمی انجام شود که باعث اعمال درد و هزینه های زیادی به فرد می شود.

برای دستیابی به بینی دلخواه خود بهتر است که از تمام دستور العمل ها به درستی پیروی نماید و در صورتی که هر گونه عارضه و علائمی بعد از جراحی در فرد ایجاد شد مراجعه سریع به جراح بینی بسیار مهم می باشد. انجام مراقبت های قبل و بعد رینوپلاستی باعث می شود تا هیچ گونه عوارض و خطری بعد از عمل ایجاد نشود. بعد از انجام جراحی زیبایی بینی، جراح به متقاضی دستورالعمل ها و نکات لازم را ارائه می دهد که بیمار باید آن ها را درست و به صورت کامل انجام دهد.

چه اقداماتی برای تسریع در روند بهبودی باید انجام شود؟

برخی از مراقبت های بعد از جراحی بینی که می تواند به شما کمک کند تا روند بهبودی شما سریع تر طی شودف عبارتند از:

  • از مصرف هر گونه داروی غیر ضروری مانند آسپرین یا هر دارویی که خون را رقیق می کند خودداری کنید.
  • از مصرف هر گونه مولتی ویتامین، داروهای گیاهی و غیره که حاوی سطوح بالایی از ویتامین E، جینسینگ و روغن ماهی هستند، خودداری کنید.
  • کمپرس یخ باید در ۲ روز اول بعد از جراحی روی گونه ها گذاشته شود.
  • بالا نگه داشتن سر در هنگام استراحت به کاهش تورم و تسریع روند بهبودی کمک می کند.
  • قرص آرنیکا ۳۰ سی ۵ بار در روز همراه با استفاده از کرم آرنیکا باعث کاهش کبودی در اکثر موارد می شود که می توان پس از ۳ تا ۴ روز به راحتی با آرایش ملایم آن را پوشاند.

کلام آخر

رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور که گفتیم، برقراری رابطه زناشویی بعد از جراحی بینی باید به مدت دو هفته به تعویق بیفتد و نباید بلافاصله بعد از جراحی انجام شود. باید مهلت داد تا فرد بسته به نوع جراحی و شرایطی که پس از عمل دارد مدتی را استراحت نماید. توصیه می شود در انتخاب جراح بینی خیلی دقت کنید و پزشک خود را تنها براساس هزینه انتخاب نکنید، زیرا جراحی بینی بسیار حساس و مهم است و باید توسط جراح حاذق و متبحر انجام شود. برای ارزیابی صحیح و انتخاب درست جراح بینی، بهتر است که تجربه و نمونه جراحی های آن پزشک را مشاهده کنید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *