دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » جراحی بینی و سرماخوردگی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی بینی و سرماخوردگی

فردی که تصمیم به جراحی بینی می‌گیرد این سوال برایش ایجاد می‌شود که آیا سرماخوردگی در جراحی بینی تاثیرگذار است؟ سرماخوردگی توسط ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شود و امروزه برای این ویروس واکسنی وجود ندارد و افراد پس از درگیری با این بیماری تحت نظر پزشک قرار می‌گیرند اما اگر این ویروس قبل از جراحی بینی سراغ فرد بیاید آیا جراحی انجام می‌شود؟ اگر پس از جراحی بینی این ویروس سراغ فرد بیاید چه اتفاقی می‌افتد؟اگر شما هم جزو افرادی هستید که تصمیم به انجام این عمل زیبایی گرفتید و نگرانی سرماخوردگی قبل از جراحی یا پس از آن هستید با ما در این مقاله همراه باشید.

سرماخوردگی قبل از جراحی بینی
سرماخوردگی بعد از عمل بینی

سرماخوردگی قبل ازجراحی بینی

داشتن بینی خوش فرم و زیبا موضوعی است که افراد زیادی را امروزه علاقه‌مند به انجام جراحی زیبایی بینی کرده است. پس از تصمیم‌گیری به جراحی، انجام تحقیقات فراوان، یافتن پزشکی ماهر و در نهایت مشخص کردن زمان جراحی اگر فرد مبتلا به ویروس سرماخوردگی شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پیشگیری از سرماخوردگی قبل از جراحی بینی

نکات طلایی برای عبارتند از:

  • شست و شو مرتب دست: 

ویروس سرماخوردگی از راه‌های مختلفی  قابل انتقال است. یکی از راه‌های انتقال این ویروس از طریق دست است. همه ما در طول روز با افراد زیادی ارتباط داریم و یا ممکن است از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد استفاده کنیم اما برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس تا حد امکان سعی کنید دست خودتان را به صورتتان نزنید و شست و شوی مرتب آن غافل نشوید.

  • خواب کافی:

خواب کافی یکی از مواردی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی داشته باشد. زمانی که فرد سیستم ایمنی قوی داشته باشد می‌تواند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کند.

  • از مصرف ویتامین غافل نشوید:

مصرف غذاهایی که سالم و سرشار از ویتامین است یکی دیگر از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن است. ممکن است دست کشیدن از غذاهای فست فودی و چرب سخت باشد اما داشتن سیستم ایمنی قوی مخصوصا قبل از جراحی بینی برای پیشگیری از سرماخوردگی بسیار مهم است.

  • کاهش استرس:

جراحی بینی و یا دیدن فیلم‌های جراحی ممکن است استرس شما را برای عمل افزایش دهد. استرس یکی از عواملی است که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند در نتیجه بهتر است قبل از جراحی از دیدن فیلم‌های عمل یا مواردی که باعث استرس شما می‌شود جدا خودداری کنید.

با رعایت نکات ذکر شده تا حد زیادی می‌شود از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کرد اما اجتناب از مبتلا شدن به سرماخوردگی غیر ممکن است. با این حال اگر قبل از جراحی بینی  مبتلا به سرماخوردگی شدید آیا پزشک جراحی را به تاخیر می‌اندازد؟ اگر شما قبل از جراحی بینی به سرماخوردگی مبتلا شدید حتما آن را به پزشک خود اطلاع دهید چرا که بهتر است جراحی بینی به تعویق بیفتد.

ویدئوی جراحی بینی دکتر علی طاهری نیا متخصص گوش و حلق و بینی

02:06
truncate dir-rtl

صفر تا صد جراحی زیبایی بینی در اتاق عمل

سرماخوردگی پس از جراحی بینی

نگرانی از مبتلا شدن به سرماخوردگی تنها به قبل از جراحی ختم نمی‌شود بلکه پس از عمل جراحی اگر فرد دچار سرماخوردگی شود ممکن است بسیار آزار دهنده و ناخوشایند باشد. اگر بعد از جراحی مبتلا به سرماخوردگی شدید در اسرع وقت برای بهبود به پزشک مراجعه کنید و از خاراندن بینی یا فین کردن جدا خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین فصل جراحی بینی

  • هنگام عطسه از بستن دهن خودداری کنید چرا که با جلوگیری از عطسه کردن فشار زیادی را روی بینی ایجاد می‌کنید.
  • از مصرف مایعات غافل نشوید
  •   استراحت کنید

آیا سرماخوردگی بعد از جراحی بینی نگران کننده است؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تصمیم به جراحی بینی گرفتید حتما نکاتی که در این مقاله ذکر می‌شود را قبل از انجام جراحی رعایت کنید تا حد امکان از مبتلا شدن به سرماخوردگی پیشگیری کنید.

بعد از جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ممکن است که افراد دچار سرماخوردگی شوند که برای این منظور بهترین راه حل را ارائه خواهیم داد و کسانی که خواهان دانستن و برطرف کردن بعضی از سوالات هستند از جمله: اگر بعد از جراحی بینی دچار سرماخوردگی شوند باید به منظور کنترل آبریزش بینی چه کار کنند؟ اگر قبل از عمل دچار سرماخوردگی شوند می توانند بینی را عمل کنند؟ اگر عطسه و یا خارش بینی پیدا نمایند چه باید بکنند؟ سوالات زیاد دیگری نیز پیش می آید که در این مقاله به بررسی برخی از سوالات در مورد جراحی بینی و سرماخوردگی توضیحاتی خواهیم داد.

یکی از عمل هایی که امروزه از رواج بی سابقه ای برخوردار شده است، جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی است که افراد زیادی خواهان انجام آن هستند علی الخصوص جوانان که از آن استقبال ویژه ای کرده اند، و تعداد زیادی نیز این عمل را انجام داده اند.

جراحی بینی و سرماخوردگی

برای این که به بهترین و ایده آل ترین نتایج بعد از جراحی برسید بهتر است که از تمام دستور العمل ها و اقدامات جراح بینی خود پیروی نمایید تا نتایج بهتری کسب کنید. اما اگر بعد از جراحی بینی دچار آنفلونزا یا سرماخوردگی شدید چگونه باید این بیماری رااز بدن دور نمایید؟ در پاسخ جراح بینی به این سوال این گونه است که سرماخوردگی و حتی آنفلوانزا هیچ خللی را بر جراحی زیبایی بینی وارد نمی کند فقط ممکن است که تورم و کبودی مقداری دیرتر از عمل بهبود پیدا نماید. اگر آبریزش بینی نیز داشته باشید باید از فین کردن پرهیز کنید و برای پاک نمودن بینی از دستمالی تمیز استفاده نمایید. اغلب جراح بینی از متقاضی می خواهد که سر خود را مقداری از بدن بالاتر نگه دارد و از اسپری نمکی جهت کاهش تورم استفاده نماید. برای این که زودتر سرماخوردگی از بدن خارج شود بهتر است که مایعات و غذاهای شل و آبکی استفاده کند.

سوالات متداول

نتیجه‌گیری

تصمیم‌گیری به جراحی بینی همیشه برای افراد نگرانی‌هایی را به همراه دارد که یکی از این نگرانی‌ها سرماخوردگی و جراحی بینی است. سرماخوردگی ویروسی است که در بعضی مواقع با رعایت تمام نکات بهداشتی ممکن است باز به آن مبتلا شوید.

ابتلا به سرماخوردگی چه قبل از جراحی بینی باشد چه پس از آن نگرانی‌هایی را برای زیباجو به همراه دارد. اما با رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شد تا حد امکان می‌توانید از مبتلا شدن به این ویروس جلوگیری کنید اما اگر همچنان با رعایت تمام نکات و بهداشت، قبل و بعد از جراحی دچار مشکل شدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و اقدام به درمان کنید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *