دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » جراحی ترمیم بینی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی ترمیم بینی چگونه انجام می شود؟

جراحی ترمیمی بینی یا Revision Rhinoplasty،  برای اصلاح و ترمیم ایرادهای جراحی اولیه بینی انجام می شود. جراحی ترمیمی بینی در شرایط مختلفی استفاده می شود که نتیجه جراحی زیبایی بینی با سلیقه بیمار مغایرت داشته باشد که ممکن است به دلیل تغییر نکردن زیاد اندازه بینی به دلیل ایجاد مشکلات تنفسی و یا حساسیت بالای بیمار و ایرادگیری از فرم جدید بینی باشد. در صورت مراجعه مجدد بیمار به پزشک جراح زیبایی خود و تایید پزشکی مشکل ، می تواند از جراحی بینی ترمیمی استفاده کند. یکی از شایع ترین و رابج ترین سوالاتی که بیماران از جراحان بینی می پرسند این است که آیا با اینکه قبلا یک بار عمل جراحی بینی انجام داده اند، می توانند مجدد جراحی بینی ترمیمی انجام دهند؟ در واقع جراحی ترمیمی بینی به منظور بازسازی و اصلاح مشکلات و نواقصی که در نتیجه جراحی اولیه به وجود آمده، انجام می شود. این نواقص و ایرادات همواره موجب نارضایتی بیمار و به وجود آمدن مشکلات روحی و جسمی می شود اما با انجام مجدد جراحی بینی می توان آنها برطرف کرد.

نمونه ای از جراحی بینی

عمل جراحی ترمیمی بینی چیست؟

یکی از مسائلی که امروزه با آن درگیر هستیم، مساله بیمارانی است که جراحی بینی را انجام داده اند اما مجدد برای عمل ثانویه بینی اقدام می کنند.

عمل ثانویه یا ترمیمی بینی، به معنای عمل مجدد بینی می باشد که ممکن است به دلیل عدم دریافت نتیجه مطلوب توسط جراحی یک جراح می باشد. طی این عمل نتایج ناخواسته و دفرمیتی ها بدشکلی ها و مشکلاتی که موجب اختلال در تنفس شده اصلاح می شود. در برخی مواقع، زمان جراحی بینی عدم توجه به نکات ریز و مهم سبب ایجاد نقص های کوچک یا ایجاد مشکلات تنفسی شده که این موضوع نارضایتی بیمار از عمل بینی را به همراه دارد. چنانچه فردی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی به طور کامل از بینی خود راضی نباشد و خواهان تغییرات مجدد روی بینی خود است، باید حداقل یک سال صبر کند. این مورد به وفور برای جراحان زیبایی پیش آمده است که بطور مثال دو هفته پس از جراحی بینی توسط یک همکار دیگر به آن ها مراجعه نموده و درخواست جراحی فوری دارند. باید به این افراد توضیح داد که زیر یکسال انجام عمل ترمیمی بینی امکان پذیر نیست.

دلایل انجام جراحی مجدد بینی

به طور کلی دو دلیل عمده و مهم برای نارضایتی بیمار از جراحی بینی خود وجود دارد:

 • یا اینکه بیمار به اشتباه توسط آن پزشک انتخاب شده یا مورد مناسبی برای عمل جراحی بینی نبوده.
 • یا اینکه پزشک توسط بیمار به خوبی انتخاب نشده. یعنی پزشک متبحر و کاردانی نبوده و نتوانسته از پس مشکلات بینی به خوبی بر آید.

به طور کلی دلایلی که برای انجام جراحی ترمیمی بینی می توان نام برد عبارتند از :

 • عدم رضایت از عمل جراحی و اندازه بینی: سیاری از افراد تمایل دارند که به هر صورتی که هست، پس از جراحی بینی، به بینی بسیار کوچکی دست پیدا کنند و چنانچه بعد از جراحی این اتفاق نیفتد، از جراحی بینی خود رضایت ندارند. بعضی از افراد نیز وجود دارند که به طور کلی از فرم و شکل بینی خود رضایت ندارند.
 • نوک غیرطبیعی بینی: پس از انجام جراحی بینی، امکان دارد به دلایل مختلف نوک بینی شکل دلخواه را پیدا نکند مثلا خیلی تیز شده یا گرد بماند.
 • فاصله زیاد سوراخ های بینی : این مشکل به علت عدم رعایت تناسب در جراحی بینی رخ می دهد. انتخاب یک جراح بینی خوب می تواند از بروز چنین مشکلی پیشگیری نماید.

چه مشکلاتی را می توان با انجام عمل ترمیمی بینی رفع کرد؟

 • نامتقارن شدن بینی
 • انسداد مجاری بینی
 • شکل دهی نامناسب و نا کامل بینی
 • باریک شدن بیش از حد نوک بینی
 • نامتقارن شدن بینی نسبت به صورت
 • مصنوعی شدن نوک بینی
 • افتادگی غضروف یا نوک بینی
 • ایجاد جای زخم که ضخیم تر از پوست سایر نواحی و کاملا مشخص باشد.

جراحی بینی فانتزی

 

اهداف جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که می توان به بهتر شدن عملکرد بینی اشاره کرد. اگربیمار بعد از جراحی بینی بامشکلات تنفسی، آلرژی، سرگیجه و یا ایجاد آسیب جدی و شدید بر اثر ضربه روبه رو شود، حتما باید به بهترین جراح بینی مراجعه نماید. گاهی نیز ممکن است عمل ترمیمی بینی به دلیل نداشتن رضایت کافی بیمار از نتیجه جراحی زیبایی خود باشد که البته در هر دو شرایط به صلاح دید  و تایید پزشک جراح، عمل ترمیمی بینی انجام می گیرد.

محدودیت در انجام جراحی بینی ترمیمی

ازآنجایی که جراحی ترمیمی بینی یک جراحی بسیار حساس است، حتما باید توسط یک جراح متخصص خوب انجام گیرد .چون جراحی اولیه انجام گرفته است ، جراح برای اصلاح نوک بینی ، پره های بینی و ساختمان کلی آن محدودیت دارد. بهتر است که قبل ازعمل جراحی زیبایی بینی در خصوص پزشک جراح تحقیقات کافی صورت گیرد.

انواع جراحی ترمیمی بینی

حالت اول : در این حالت بیمار معمولا از نتیجه بینی خود راضی نمی باشد .ولی با جراحی ترمیمی بینی قصد اصلاح جزئی بینی خود را دارد .

در این نوع جراحی ترمیمی ،جراحی از پیچیدگی کمتری برخوردار می باشد و بیمار به جراح خود اطمینان دارد، در نتیجه در حین جراحی بیمار از اضطراب کمتری برخوردار است.

حالت دوم : در این نوع جراحی ترمیمی بینی بیمار به طور کل اعتمادش را از جراح از دست داده است وجراحی اولیه برای بیمار خاطره ای تلخ شده است . این نوع جراحی به مراتب از نوع اول از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و باید جراح بینی از تبحر و مهارت خاصی برخوردار باشد.

عمل زیبایی بینی - نیم رخ

نکات مهم در جراحی ترمیمی بینی

قبل از جراحی ترمیمی بینی ،جراح باید به طور کامل بینی بیمار را معاینه کند ،برای این کار حتما از سی تی اسکن استفاده کنید که ،نکته مبهم برای جراح باقی نگذارد .

جراح بینی حتما باید به بیمار این مورد را گوشزد کند که ،ممکن است در صورت نیاز و کم بود غضروف ،از قسمت های دیگر بدن کمک می گیرد .

در جراحی ترمیمی بینی ،بیمار باید بداند که به علت جراحی اولیه ای که داشتند خون رسایی بینی آن ها مشکل دارد ،در نتیجه در این نوع جراحی ممکن است ،کبودی بیشتر از جراحی اولیه باشد .

انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی

عمل جراحی بینی ثانویه پیچیدگی ها و دشواری های خاص خود را دارد. انتخاب یک جراح بینی حاذق و با تجربه در دستیابی به نتیجه مطلوب و دلخواه بسیار مهم می باشد. تحقیق و بررسی درباره نمونه کارها و پرس و جو از افرادی که تجربه عمل جراحی بینی با آن پزشک را داشته اند و همچنین سرچ در اینترنت و شبکه های مجازی بسیار مهم می باشد. مواردی مانند تخصص کاری پزشک، نظرات بیماران، پرسیدن سوالات و برطرف شدن ابهامات، بررسی هزینه های جراحی، ایمن بودن مرکز جراحی و … قبل از اقدام به جراحی بینی ترمیمی بسیار مهم می باشد.

بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی بینی

بهترین زمان برای جراحی ترمیمی بینی حداقل یک سال بعد از جراحی بینی می باشد . بعد از گذشت این زمان جراح بینی با انجام بررسی های لازم عمل ترمیم بینی را انجام می دهد.

در بعضی از موارد نیز جراح بینی حتی،زودتر از این موعد دستور به ترمیم بینی می دهد مثل ، قرار نداشتن درست گرافت در محل مورد نظر ،بد شکلی ها،باقی ماندن زائده های غضروفی ، قوز بینی و از این موارد .

عوارض جراحی ترمیمی بینی

ناگفته نماند که هر جراحی از عوارض خاص خود برخوردار است. اما جراحی ترمیمی بینی، نسبت به جراحی اولیه بینی به مراتب با عوارض بیشتری همراه است.

در جراحی ترمیمی بینی، جراح باید ساختمان بینی برداشته شده در جراحی اول را بازسازی کند، علاوه بر آن باید برای پیامدهای تشکیل بافت همبند و به خطر افتادن مجرای عبور هوا راه حلی پیدا نماید.

در نتیجه، می توان گفت بیمارانی که از نتیجه جراحی خود توقعات واقع بینانه دارند، از ظاهر بینی ترمیم شده راضی هستند.

 

عمل ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود؟

معمولا بیمارانی که برای انجام جراحی مجدد بینی مراجعه می کند دو دسته می باشند:

 • بیمارانی که بعد از عمل جراحی مشکل خاصی نداشته ندارند، اما صرفا از فرم نهایی بینی خود راضی نیستند.
 • بیمارانی که طی عمل جراحی اولیه دچار نقص در غضروف یا ساختمان و شکل بینی و مشکلات تنفسی شده اند.

 

نکات مهم قبل از انجام جراحی مجدد بینی

قبل از پذیرش بیمارانی که قصد انجام جراحی بینی را دارند باید به یک سری از نکات توجه کرد:

 • اولین مساله ای که اهمیت دارد این است که چقدر از زمان عمل اولیه می گذرد. به طور معمول پزشک جراح باید عمل ترمیم را یک سال بعد از عمل اولیه انجام دهد و این بدین منظور است طی این این مدت تورم به طور کامل از بین رفته باشد و بینی شکل نهایی خود را بدست آورده باشد. پس از اینکه بینی شکل نهایی خود را بدست آورد جراح بهتر می تواند تصمیم بگیرد ازچه روش درمانی استفاده کند.
 • مساله دیگری که در عمل جراحی ثانویه مورد اهمیت می باشد نحوه انجام جراحی اولیه بینی می باشد. آیا جراح غضروف های زیادی از بینی برداشته است یا خیر. اگر جراح محتاطی باشد و در برداشتن بافت های بینی ملاحظات زیادی کند، تنها دلیل انجام جراحی ترمیمی بینی، ناشی از کم برداشتن غضروف ها و بافت های بینی می باشد. در مقابل اگر جراح در برداشتن بافت ها و غضروف های بینی زیاده روی کند و به کارکرد تنفسی بینی اهمیت زیادی ندهد ممکن است برای بیمار مشکل ایجاد کند و او را برای انجام جراحی مجدد بینی مصمم تر کند. بازسازی بینی با عمل جراحی مجدد بسیار دشوارتر از جراحی اولیه بینی می باشد.
 • همواره به بیماران توصیه می شود با همان اعتماد و اطمینانی که بار اول به پزشک خود مراجعه کردند، مجدد نزد پزشک خودشان بروند زیرا جراح دوم از نحوه انجام تکنیک هایی که جراح اول استفاده کرده اطلاعی ندارد. گاهی علی رغم توصیه ها برخی بیماران به انجام این کار راضی نمی شوند و جراح دیگری را انتخاب می کنند.
 • بیماران باید در انتخاب پزشک جراح برای عمل ثانویه بینی دقت های لازم را داشته باشند، زیرا جراحی که انتخاب می کنند باید مهارت و تجربه های لازم را در اصلاح مشکلاتی که در نتیجه عمل اولیه بینی ایجاد شده، داشته باشد زیرا به اندازه ای که عمل جراحی اولیه قابل پیش بینی است عمل جراحی مجدد قابل پیش بینی نیست.

 

عمل جراحی مجدد بینی به چه روشی انجام می شود؟

چنانچه شخص در جراحی اول به روش جراحی باز تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد، بهتر است عمل جراحی بعدی وی به صورت بسته انجام شود که تا کمترین عارضه را برای شخص ایجاد کند و اگر شخص در عمل جراحی اول به صورت بسته تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد عمل جراحی دوم به صورت باز تحت عمل جراحی قرار گیرد. البته این موضوع بسته به نقصی دارد که در بیمار جراحی اول ایجاد شده باشد.

زمان مناسب برای جراحی ترمیمی بینی

برای انجام جراحی ثانویه بینی باید از آخرین عمل جراحی، حداقل یک سال گذشته باشد. این یک سال به این علت است که عروق و پوست برای دستکاری مجدد شرایط لازم را کسب کنند. توصیه می شود بیماران به هیچ عنوان زودتر از این مدت تقاضای جراحی مجدد نکنند. در جراحی مجدد بینی باید پاتولوژی و ایرادات اصلی بینی بررسی شود و تنها رفع آن نواقص انجام شود و بهتر است دستکاری در نواحی دیگر صورت نگیرد.

 

نمونه-کار-بینی-گوشتی

مراقبت های بعد از  جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی

نکته بسیار مهم بعد از عمل جراحی بینی ترمیمی، این است که بدانیم بعد از این عمل جراحی نیز بیمار باید استراحت کافی داشته باشد. این عمل معمولاً به یک دوره نقاهت دو هفته ای برای کاهش درد، حالت تهوع، تورم و کبودی پس از جراحی نیازمند است که معمولا این تورم و کبودی بعد ازگذشت یک هفته کاهش چشمگیری خواهد داشت. پس از عمل جراحی، یک نفر به عنوان همراه باید با بیمار باشد تا رانندگی کرده و او را به خانه برساند. از مصرف داروهایی که سبب رقیق کردن خون می شوند، مانند ایبوپروفن، آسپرین و … بپس از عمل جراحی باید پرهیز شود.

نکته بعد این که جراحی ترمیمی بینی تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می گیرد که مدت زمان انجام عمل جراحی بین یک تا سه ساعت متغیر است که البته بیمار در حین جراحی دردی حس نخواهد کرد.

نحوه صحیح چسب زدن به بینی بعد از عمل جراحی، بسیار مهم است و باید حتما توسط پزشک به بیمار آموزش داده شود. بعد از جراحی بینی نیاز است که سر کمی بالاتر از حالت عادی باشد و توصیه می گردد که از دو بالشت زیر سر استفاده شود تا خون در ناحیه سر تجمع پیدا نکند.

نتیجه جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی

جراحی زیبایی ترمیمی بینی، به مراتب از جراحی اولیه دشوارتر است و در بیمارانی که قبلا تحت جراحی رینوپلاستی قرار گرفته اند و به نتیجه ایده آل نرسیده اند، انجام می شود. بر اساس اینکه بیمار کاندیدای جراحی ترمیمی بینی در چه فازی قرار دارد و چه مقدار از ساختارهای بینی شان آسیب دیده است نتایج متفاوت است. به طور مثال اگر پوست بینی بیمار در عمل جراحی قبلی آسیب دیده باشد نتایج در واقع نسبت به جراحی اولیه می باشد. یعنی اگر جراحی اولیه بینی 90 درصد موفقیت آمیز باشد، جراحی ترمیمی در این بیمار می تواند چیزی حدود 60 تا 70 درصد موفقیت آمیز باشد. این بیماران نیازهای خاصی دارند که باعث می شود سبک جراحی شان سخت تر و متفاوت تر نسبت به بقیه باشد. علی الخصوص نیاز این بیماران به غضروف می باشد. این کمبود غضروف باعث می شود تا جراح ترمیمی تصمیم بگیرد از دنده یا غضروف های موجود در گوش و یا از بانک غضروف استفاده کند اما بهتر است در هر بیماری از غضروف های خودش استفاده شود.

نتیجه گیری

بیمار باید به یکی از بهترین جراحان با تجربه و مسلط در امر جراحی مراجعه کند. به دلیل اینکه پیچیدگی های این عمل جراحی زیاد است توصیه بر این است که بیماران حتما در انتخاب پزشک خود دقت های لازم را به عمل آورند تا در صورت نیاز به برداشتن غضروف های گوش دنده بیمار و برای بازسازی بینی تجربه و مهارت های لازم را داشته باشد. در صورتی که برای انجام جراحی بینی نزد بهترین جراح بینی مراجعه نکنید احتمال بروز اختلالات تنفسی یا ظاهری بعد از عمل بینی بالا می رود و انجام جراحی ترمیم بینی ضرورت می یابد. که بدیهی است از حساسیت بالاتری برخوردار است و به نسبت جراحی سخت تری محسوب می شود. پیشنهاد ما به شما عزیزان دقت کافی در انتخاب جراح بینی است تا در حد امکان درصد دستیابی به نتایج مطلوب را افزایش دهید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *