دکتر علی طاهری نیا » مقالات » همه چیز درباره اصلاح خط فک در آقایان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

همه چیز درباره اصلاح خط فک در آقایان

خط فک یکی از مهم ترین ویژگی های صورت در جوانی و همچنین در افراد بالغ است. در واقع، ما اغلب حتی نمی ‌دانیم که متوجه خط فک افراد می ‌شویم، مخصوصاً وقتی مستقیماً به آنها نگاه می‌کنیم. خط فک “شکل” صورت را تشکیل می دهد، خواه صورت بیضی، صورت گرد یا زاویه ای باشد. چشم به طور طبیعی انحنای صورت را به طور ناخودآگاه دنبال می کند، به طوری که برای چهره جذاب داشتن یک خط فک خوب بسیار مهم است. فردی که متوجه چانه کوچک یا “صورت گرد” یا “چانه دوتایی” می شود، واقعاً متوجه عدم تعریف خط فک شده است.

آیا خط فک شامل چانه هم می شود؟

خط فک اساساً از 3 بخش تشکیل شده است – قسمت جلویی فک که “چانه” نامیده می شود. قسمت میانی فک که “بدن” نامیده می شود (حاوی تکیه گاه دندان ها)؛ و پشت فک که به آن زاویه فک می گویند. ممکن است فرد در یک یا همه این نواحی کمبود داشته باشد، به طوری که برای بهبود مناسب خط فک باید این نواحی آناتومیک طبیعی به نظر برسد. به هر حال، چانه اغلب در بسیاری از افراد توسعه نیافته است، اما فقط یک بُعد از خط فک را تشکیل می دهد.

اصلاح چانه های دوقلو

مثال دیگر این است که فردی را با “چانه دوقلو یا دوتایی” در نظر بگیرید، که معمولاً خط فک را از چانه به عقب تا “زاویه” فک تعریف نمی کند. از آنجایی که فرد باید ساختار فک را بسازد تا به وضوح صورت را از گردن جدا کند. چارچوب صورت برای نتیجه طولانی مدت و حمایت از بافت های نرم پوشاننده بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: گچ یا اسپلینت بینی چیست؟

اصلاح خط فک

افزایش خط فک به وضوح یکی از زیباترین روش ها برای رسیدن به تعادل مثبت صورت است. تقویت و مشخص کردن خط فک برای جوان و پیری صورت مفید است. فقدان تعریف خط فک در دوران جوانی می‌ تواند منجر به ظاهر “فک کوچک و توسعه نیافته” شود، حتی زمانی که ارتودنسی انجام می ‌شود. همچنین باید “عرض” صورت را در زوایای فک و همچنین زاویه خود خط فک در نظر گرفت.

آیا برای صورت گرد هم قابل انجام است؟

صورت گرد” با “گونه های پر” اغلب نتیجه عدم تعادل خط فک است. بیماران می توانند بوکال فت کنند، اما پاسخ واقعی این است که اطمینان حاصل شود که خط فک به همراه ناحیه استخوان گونه ساختار خوبی دارد. اینها برای دستیابی به تناسب مناسب با تمام جنبه های صورت مکمل هستند. دکتر هم می تواند پتانسیل این رویکردها را توضیح دهد و هم آن را نشان دهد.

خط فک آقایان دکتر علی طاهری نیا

راهنمای نهایی بزرگ کردن چانه و زاویه سازی صورت مردانه

اگر برای مردانه جلوه دادن چهره خود به پروتز چانه یا جراحی کانتورینگ فک فکر می کنید، بهترین جراح پلاستیک در تهران می تواند به شما کمک کند تا به نتایج جذاب و طبیعی مورد نظر خود برسید.

بیشتر بخوانید : بهترین فصل جراحی بینی

چه چیزی ممکن است در مورد بزرگ کردن چانه مردانه و زنانه متفاوت باشد؟

وقتی به این فکر می کنیم که چه چیزی چهره یک مرد را به طور سنتی «خوش تیپ» می کند، چانه برجسته و خط فک کاملاً مشخص ویژگی هایی هستند که به راحتی به ذهن خطور می کنند. به دلیل دوشکلی جنسیتی، برخی از ویژگی های صورت وجود دارد که ما به طور خودکار با مردانگی کلاسیک مرتبط می دانیم. علاوه بر این، جالب است که هیچ رئیس جمهور ایالات متحده تا به حال چانه کوچکی نداشته است.

من به این چیزها اشاره می‌کنم تا کسی نسبت به چانه ‌ای که با آن متولد شده است احساس بدی نداشته باشد. چانه و فک او شاید تعجب آور نباشد که یکی از رایج ترین روش هایی که برای مردان در عمل جراحی پلاستیک خود انجام می دهیم، بزرگ کردن چانه و کانتور کردن فک و زاویه سازی صورت است.

بزرگ کردن چانه برای مردان چگونه انجام می شود؟

تقویت زیبایی چانه برای مردان ممکن است شامل تغییر موقعیت چانه، قرار دادن پروتز روی استخوان چانه، کانتور کردن فک پایین، برداشتن چربی اضافی از گونه‌ ها و گردن، تزریق فیلرهای پوستی برای تغییر نسبت صورت یا هر ترکیبی از این موارد باشد.
در بین مردان، عمل برجسته کردن چانه و فک یک روش بسیار محبوب و در عین حال پیچیده است که فقط باید توسط جراحی انجام شود که قادر به انجام جراحی پروتز، پیشرفت استخوان چانه یا تزریق فیلر یا چربی برای تقویت چانه باشد. همه جراحان پلاستیک در همه این زمینه ها واجد شرایط نیستند. بنابراین، مطمئن شوید که تا زمانی که یک پزشک برجسته کننده چانه با تجربه کافی در روش‌های مختلف پیدا کنید، تحقیق کنید.
در عمل ما از یک رویکرد محافظه کارانه و چندوجهی برای بزرگ کردن چانه مردانه استفاده می کنیم و در صورت امکان از حداقل ابزار برای دستیابی به نتایج دلخواه مشتری استفاده می کنیم. اما ما همچنین دنیایی از تجربه در روش‌های تهاجمی‌ تر فک پایین داریم که به ما امکان می ‌دهد راه‌ حل جامعی را طراحی کنیم که بسیار خاص، آناتومی صورت و ترجیحات زیبایی‌شناختی بیماراست.

آیا جراحی های دیگری را با جراحی بزرگ کردن چانه می توان انجام داد؟

بله، ظاهر چانه و خط فک به اندازه و شکل واقعی آن ساختارهای استخوانی مرتبط است و مربوط به بافت های نرم مجاور در صورت، گردن، بینی و لب ها است. از آنجایی که بیماران معمولاً خواهان یک چانه قوی و مشخص، و چانه زاویه دار هستند، ترکیب بزرگ کردن چانه در مردان با لیپوساکشن گردن، که اغلب به آن لیپوساکشن ساب منتال می گویند، یا با لیفت صورت و گردن بسیار رایج است. یکی دیگر از روش های کمکی رایج، جراحی بوکال فت است. در این روش از برش‌ های داخل دهانی برای برداشتن چربی از قسمت میانی صورت استفاده می‌ شود و در نتیجه صورت لاغر می‌ شود و زاویه‌ ای و وضوح بیشتری ایجاد می‌شود. بنابراین، انجام حذف چربی در گردن یا وسط صورت، به عنوان یک روش کمکی برای تقویت چانه بسیار رایج است.

آیا می توان جراحی بینی و بزرگ کردن چانه را همزمان انجام داد؟

اگر می خواهید هر دو مشکل زیبایی را اصلاح کنید، بله.

رینوپلاستی – که در اصطلاح عامیانه “عمل بینی” نامیده می شود – اغلب با بزرگ کردن چانه ترکیب می شود تا کل صورت را در یک عمل جراحی متعادل کند. افزایش برجستگی چانه در حالی که برجستگی بینی را کاهش می دهد، باعث می شود که همه ویژگی ها به یک تراز بهتر و هماهنگ تر تبدیل شوند. بنابراین به طور فزاینده ای رایج است که هر دو جراحی با هم انجام شوند. به هر حال، نیازی به دو بار روند نقاهت و بهبودی نیست در حالی که می توانید یک بار درمان کنید. و نیازی به پرداخت دو برابر هزینه بیهوشی و اتاق عمل نیست، در حالی که در بیشتر موارد، این روش ها می توانند هر دو به طور همزمان، ایمن و آسان انجام شوند.

زمان بهبودی برای بزرگ کردن چانه چقدر است؟

زمان بهبودی فردی برای کاشت یا بزرگ کردن چانه به روش(های) انجام شده و همچنین سن، سلامت عمومی و عوامل سبک زندگی بیمار بستگی دارد. اما در اکثریت قریب به اتفاق موارد، افراد عمدتاً ظرف یک هفته پس از جراحی بهبود می یابند، با مقداری تورم و کبودی باقیمانده اما به سختی قابل توجه است. استفاده از کمپرس یخ طبق دستورالعمل می تواند به هر گونه تورم در چند روز اول پس از جراحی کمک کند و بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب نیز برای به حداقل رساندن ناراحتی پس از عمل مفید است.

خطرات پروتز چانه چیست؟

هنگامی که پروتز چانه توسط یک جراح پلاستیک با تجربه و دارای مجوز بورد قرار می گیرد، خطرات بسیار کمی را به همراه دارد و این روش معمولاً به خوبی تحمل می شود. خطراتی که ممکن است (اما به احتمال زیاد) تجربه نکنید عبارتند از عفونت، جای زخم قابل مشاهده، حرکت یا انتقال پروتز به نقاط دیگر صورت، قرار دادن نامتقارن، هماتوم یا خطرات مربوط به بیهوشی.

اگر بعد از جراحی چانه، دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد شدید پا یا تب شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید و هرگز در تماس با جراح خود تردید نکنید. همیشه ایمن بودن بهتر از متاسف بودن است، و هر پزشک حرفه ای خوشحال خواهد شد که در کنار احتیاط اشتباه کرده اید، حتی اگر هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. شهرزاد

  خطی که در وسط چانه ایجاد میشود میشه با پروتز رفع کرد؟ خطری ندارد؟

  پاسخ
  • دکتر علی طاهری نیا

   مشکل ندارد

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *