دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » تفاوت جراحی بینی باز با بسته چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تفاوت جراحی بینی باز با بسته چیست؟

یکی از جراحی هایی که اخیرا در بین اکثر افراد و به خصوص جوانان از استقبال گسترده ای همراه شده است جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می باشد. که اگر به اطراف خود نظری بیفکنیم خواهیم دید که در هر خانواده ای تعدادی از اعضا خواه بنابه دلایلی و یا خواه بنابه زیبایی این عمل را انجام داده اند. جدا از از هزینه جراحی زیبایی بینی که برای اکثر افراد سوال است، ممکن است موارد دیگر نیز ذهن آن را درگیر نماید، از جمله تفاوت رینوپلاستی روش باز با بسته در چیست؟ روش باز جراحی بینی بهتر است یا روش بسته؟ هزینه کدام روش بیشتر است؟ ابتدا لازم است با انواع روش های جراحی بینی آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات جامعی به دست آورید.

تفاوت-عمل-بینی-باز-و-بسته

جراحی بینی به روش بسته 

در عمل جراحی بسته بینی، برش های جراحی در داخل سوراخ های بینی اعمال شده و در صورت نیاز، کناره های پره ها نیز برش می خورد و پوست رویی به بالا کشیده شده تا تغییرات مورد نظر اعمال گردد. جراحی بینی باز و بسته در اصل این است. کاربرد این روش بیشتر برای دستکاری و اصلاح غضروف های پایینی بینی و نوک بینی است. مزیت این تکنیک در بهبودی سریع جراحات و به جای نماندن آثار برش جراحی بر پوست بینی است. ولی طبق نظر دکتر طاهری نیا عیب آن در کنترل دشوار بخش های بالایی بینی طی مراحل جراحی می باشد. گاه برای ادامه عمل و بررسی بخش های پنهان می توان از آندوسکوپ کمک گرفت.

مزایای جراحی بینی بسته

  • به دلیل عدم برش بخش بیرونی بینی، جای اسکار و زخم روی بینی به جا نمی ماند.
  • میزان ورم بینی بعد از جراحی کم است.
  • هزینه کمتری نسبت به جراحی بینی باز دارد.
  • به دلیل عدم برش خارج بینی، مدت زمان نقاهت کوتاه تر می شود.
  • مدت زمان عمل کوتاه تر است.

جراحی بینی به روش باز

در این روش جراحی، یک برش در فضای میان دو سوراخ بینی زده می شود و علاوه بر آن کناره پره ها نیز برش می خورد. امروزه پزشکان جراح، به نحوی در اعمال برش ها ظرافت به خرج می دهند که آثار ناشایستی بر روی پوست بینی به جای نماند ؛پس از بریدن بخش های مذکور، لایه پوستی از ساختار زیرین جدا شده و به بالا می رود تا مراحل جراحی انجام گرفته و تغییرات مورد نیاز صورت پذیرد. در این جراحی، پزشک اشراف بیشتری بر بخش های غضروفی و عملکردی داشته و می تواند مراحل جراحی را بهتر کنترل نماید. همچنین اگر نیاز به الحاق بافت اضافی اعم از گرافت یا پروتز بود، در این روش دست پزشک بازتر است. ایراد این نوع عمل در بروز ورم و التهاب بیشتر پس از جراحی بینی، طولانی شدن دوره نقاهت و احتمال به جای ماندن اثر برش ها بر روی پوست است.

مزایای جراحی بینی باز

  • جراح دید مستقیم و بهتری به داخل بینی دارد و می تواند نواقص بینی را به راحتی مشاهده کند.
  • بینی های که مشکلات گسترده ای دارند با این روش قابل درمان می باشند.
  • قرار دادن پیوند غضروف، گرافت یا پروتز در این روش راحت تر می باشد.
  • دسترسی به نوک بینی آسان تر بوده و در صورت نیاز به تغییر، جراح به راحتی می تواند آن را اصلاح کند.

فرق جراحی بینی باز و بسته

اصولا فرق جراحی بینی باز و بسته در اعمال برش های جراحی برای بالا بردن پوست است؛ جراحی زیبایی بینی با دو تکنیک صورت می پذیرد که جراحی به روش باز بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. اما انتخاب روش جراحی وابسته به نظر بهترین جراح بینی است. زمانی که جراح بینی صلاح بداند که عمل را به روش باز انجام دهد، کلیه جوانب در پس این تصمیم اندیشیده شده است. ولی جراحی بینی به روش بسته هم مزایای خاص خود را دارد. زمانی که لازم باشد تغییرات زیادی در نوک بینی بیمار انجام شود و روی غضروف نوک بینی کار شود، توسط یک برش به شکل 7 حفره های بینی به دو بخش تقسیم شده و پوست به سمت بالا کشیده می شود. در این صورت جراح دسترسی و تسلط بیشتری روی بخش های داخلی بینی دارد.

 اما در جراحی بسته بینی هیچ برشی روی سطح پوست زده نمی شود، در نتیجه دقت جراحی پایین تر می آید و دسترسی به بخش های داخلی بینی دشوار تر می شود. اما مزیت این روش این است که به دلیل عدم درگیری بخشی از ساختمان بینی که وظیفه محکم نگه داشتن نوک بینی را دارد، تورم بعد از جراحی بینی کم تر خواهد بود و جراحی در زمان کمتری انجام می شود.

بعد-عمل-بینی-اتاق-عمل
ویژگی-بینی-گوشتی

جراحی بینی باز بهتر است یا بسته؟

باید توجه داشته باشید که هر کدام از این روش ها نیز باید با صلاحدید جراح بینی صورت گیرد. اما نگاه کلی به روش باز رینوپلاستی و روش بسته نشان می دهند که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند. که در روش باز جراح بینی بعد از کنار زدن پوست بینی خواهان دسترسی به استخوان و غضروف بینی است و با ایجاد برش کوچکی بر روی سطح بینی و یا نوک بینی در کناره های سوراخ بینی اقدام به جراحی می نماید و دیگر برش ها را نیز در داخل اعمال می کند. شایان ذکر است که بگوییم اکثر جراحان بینی روش عمل بینی باز را انتخاب می کنند زیرا دید و دسترسی به اعضای داخل بینی راحت تر و بهتر است. جراحی بینی باز نسبت به روش بسته طولانی تر می باشد.

اما در روش بسته جراحی رینوپلاستی تمام برش ها و شکاف ها در داخل بینی صورت می گیرد و هیچ گونه علائم ظاهری در سطح بینی وجود ندارد اما یکی از تفاوت های این دو روش در این است که جراح بینی در روش بسته بینی دسترسی محدود و کمی دارد.

برای افرادی انحراف شدید بینی یا دفورمیتی های مادرزادی دارند یا اینکه می خواهند عمل ترمیمی بینی انجام دهند، روش جراحی بسته مناسب نیست.

تفاوت هزینه جراحی بینی باز و بسته

اما نکته ای که برای بیشتر مخاطبان مهم می باشد در این است که می خواهند مطلع شوند، که باید متذکر شویم تا زمانی که به جراح بینی مراجعه نکرده باشید و نوع و پوست و غضروف و همچنین اسکلت بینی را مشاهده ننماید، قادر به تعیین قیمت ثابتی برای جراحی بینی نخواهد بود. پس توصیه جراح بینی بر این است که ابتدا باید به مطب مراجعه نماید و بعد از بررسی و مشاهده هزینه و دوره نقاهت و آموزش های لازم را به متقاضی عرضه دارد.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *