دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی

یکی از بحث های متداول میان مردم و طرفداران جراحی بینی یا جراحی رینوپلاستی، تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی است در این خصوص، بینی به اصطلاح استخوانی و بینی به اصطلاح گوشتی تفاوت هایی با هم دارند. نکته مهم در این باب، ضخامت پوست بینی در افراد مختلف است که بر فرم و ماهیت بینی اثر می گذارد. در علم تخصصی جراحی بینی، عباراتی چون بینی استخوانی و بینی گوشتی جایی ندارند بلکه تمامی بینی ها دارای بافت استخوان، غضروف و پوست می باشند که درصد این بافت ها متفاوت است. به عنوان مثال کسانی که پوست ضخیمی بر روی بینی خود دارند، لایه های غضروفی بینی شان ضعیف و کم است به هیمن دلیل حالت بینی گوشتی به نظر می رسد و برعکس، افرادی که پوست بینی شان نازک است، معمولا بافت غضروفی و استخانی حجیمی دارند در اکثر این افراد بینی حاوی قوز و برجستگی بر روی پل میانی است.

در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

در ابتدا نمونه کارهای جراحی بینی دکتر علی طاهری نیا را مشاهده کنید:

تفاوت-بینی-گوشتی-و-استخوانی
تفاوت-جراحی-بینی-گوشتی-و-استخوانی
فرق-بین-جراحی-بینی-استخوانی-و-گوشتی

انواع جراحی بینی

بینی ها به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می شوند. بینی های استخوانی معمولا به بینی هایی گفته می شود که پوست نسبتا مناسبی برای عمل دارند، ضخامت پوستی نه کم است و نه زیاد. بینی های گوشتی ضخامت پوستی بیشتر و غضروف بینی ضعیف است. عضی از بینی ها هستند که غضروف های بزرگی دارند و برخی به اشتباه آن ها را بینی گوشتی می نامند، در صورتی که این نوع بینی ها بیشتر غضروفی هستند.

از لحاظ نتیجه عمل، بینی های استخوانی نتیجه بهتری نسبت به بینی های دیگر می گیرد. ورم پس از عمل کمتر است و بینی خیلی سریع تر جا افتاده می شود. در بینی های گوشتی کاهش تورم زمان بیشتری می برد، مخصوصا در چند ماه اول بینی تورم قابل توجهی دارد. بینی های گوشتی نیاز به مراقبت های بیشتری دارد تا بینی جا بیفتد.

به گفته دکتر علی طاهری نیا، جراح بینی معمولا ما به بیمارانی که بینی گوشتی دارند یا سایز اولیه بینی بزرگ باشد و تغییر سایزی در عمل زیاد است، یعنی بینی به نسبت قبل خیلی کوچک شده باشد، این ین توضیح را می دهیم که تورم بینی این بیماران بیشتر است و مدت زمانی که طول می کشد بینی جا بیفتد، بیشتر از یکسال است.

توضیحات بیشتر در این زمینه از زبان دکتر علی طاهری نیا، جراح بینی را در ویدئوی روبرو مشاهده کنید:

جراحی بینی استخوانی

 آنچه در جراحی بینی استخوانی اهمیت دارد، هنر، ظرافت و تبحر جراح است به دلیل اینکه نازک بودن پوست به راحتی بافت های زیرین و ناهمواری ها را آشکار می سازد پس وجود لبه های تیز ناشی از برش جراحی بر روی اسکلت بینی و کوچکترین ناهمواری بر بافت های زیرین به وضوح از روی پوست مشهود شده و ظاهری ناپسندی ایجاد می نمایند. عده ای بر این باورند که جراحی بینی استخوانی راحت تر از جراحی بینی گوشتی است. این امر در صورتی صحت دارد که پوست بینی حالت نرمالی داشته باشد . البته همانطور که گفته شد، تجربه و ظرافت جراح بینی در این نوع جراحی غیرقابل چشم پوشی است. البته طول دوره بهبودی پس از جراحی بینی برای اشخاص دارای بینی استخوانی کوتاه تر بوده و جراحات و زخم های سطحی زودتر بهبود می یابند. لازم به ذکر است که خونرسانی به غضروف به مدت6 الی 10 ماه زمان می برد که در این مدت رعایت نکات مراقبتی لازم و ضروری است تا فرم بینی تغییری نکند.

تفاوت-هزینه-جراحی-بینی-گوشتی-واستخوانی
فرق-بینی-گوشتی-و-استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی نیز می تواند هم به روش جراحی باز و هم به روش جراحی بسته انجام شود. می توان در صورت نیاز با اعمال برش های دقیقی ، سایز سوارخ ها و پره ها را کاهش داده و با دستکاری و حذف بخش های زائدی از غضروف، کاهش سایز را اعمال نمود. مراقبت های پس از جراحی بینی گوشتی بسیار مهم است و لازم است مدت بیشتری از چسب بینی استفاده شود تا فرم بینی تغییر نکند و با تکنیک های خاصی که پزشک تجویز می کند امکان جلوگیری از پیدایش زائده های پوستی و گوشتی وجود دارد.

تفاوت بینی جراحی بینی گوشتی و استخوانی

جراحی بینی گوشتی و استخوانی از لحاظ تکنیک جراحی تفاوتی با هم ندارد. با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از تجهیزات به روز، جراحی بینی گوشتی نیز با همان تکنیک جراحی بینی گوشتی انجام می شود. برای هر دو نوع بینی استخوانی و گوشتی می توان از جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته استفاده کرد که نوع جراحی با صلاحدید جراح مشخص می شود.

معمولا جراحی بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم از جراحی بینی استخوانی سخت تر انجام می شود و دوران نقاهت طولانی تری خواهد داشت. به طور کلی نتیجه این جراحی ها با هم متفاوت می باشد و بستگی به مهارت جراح دارد. جراح حاذق و با تجربه می تواند باعث ایجاد نتیجه بسیار خوب و مطلوب از یک بینی گوشتی شود. در برخی مواقع بینی های گوشتی نیاز به تقویت غضروف دارند تا از افتادگی و فرو رفتگی بینی پس از جراحی جلوگیری شود. اگر جراح از تکنیک های به روز و درست استفاده نماید، حتی نتیجه جراحی بینی گوشتی نیز می تواند به خوبی جراحی بینی استخوانی باشد.

آیا تفاوتی درهزینه جراحی بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد؟

به طور کلی تفاوتی در هزینه جراحی بینی استخوانی و گوشتی وجود ندارد. چنانچه ایرادات و مشکلات بینی زیاد باشد، جراح مبلغ بیشتری را به بیمار اعلام خواهد کرد. گاهی ممکن است جراحی های درمانی مانند جراحی پولیپ بینی همزمان با عمل زیبایی انجام شود که این مورد باعث افزایش هزینه جراحی خواهد شد.

برای اطلاع از هزینه دقیق جراحی بینی باید به جراح بینی حاذق مراجعه کنید و تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید. برای مشاوره و اطلاع از هزینه ها می توانید با مطب دکتر علی طاهری نیا با شماره 44268034-021 تماس بگیرید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *