دکتر علی طاهری نیا 4 جراحی بینی 4 تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی
مدت زمان مطالعه2 دقیقه

تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه2 دقیقه

تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی :

یکی از بحث های متداول میان مردم و طرفداران جراحی بینی یا جراحی رینوپلاستی ، تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی است در این خصوص ، بینی به اصطلاح استخوانی و بینی به اصطلاح گوشتی تفاوت هایی با هم دارند . نکته مهم در این باب ، ضخامت پوست بینی در افراد مختلف است که بر فرم و ماهیت بینی اثر می گذارد . در علم تخصصی جراحی بینی ، عباراتی چون بینی استخوانی و بینی گوشتی جایی ندارند بلکه تمامی بینی ها دارای بافت استخوان ، غضروف و پوست می باشند که درصد این بافت ها متفاوت است . به عنوان مثال کسانی که پوست ضخیمی بر روی بینی خود دارند ، لایه های غضروفی بینی شان ضعیف و کم است به هیمن دلیل حالت بینی گوشتی به نظر می رسد و برعکس ، افرادی که پوست بینی شان نازک است ، معمولا بافت غضروفی و استخانی حجیمی دارند در اکثر این افراد بینی حاوی قوز و برجستگی بر روی پل میانی است .

تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی

جراحی بینی استخوانی :

 آنچه در جراحی بینی استخوانی اهمیت دارد ، هنر ، ظرافت و تبحر جراح است به دلیل اینکه نازک بودن پوست به راحتی بافت های زیرین و ناهمواری ها را آشکار می سازد پس وجود لبه های تیز ناشی از برش جراحی بر روی اسکلت بینی و کوچکترین ناهمواری بر بافت های زیرین به وضوح از روی پوست مشهود شده و ظاهری ناپسندی ایجاد می نمایند . عده ای بر این باورند  که جراحی بینی استخوانی راحت تر از جراحی بینی گوشتی است . این امر در صورتی صحت دارد که پوست بینی حالت نرمالی داشته باشد . البته همانطور که گفته شد ، تجربه و ظرافت جراح بینی در این نوع جراحی غیرقابل چشم پوشی است . البته طول دوره بهبودی پس از جراحی بینی برای اشخاص دارای بینی استخوانی کوتاه تر بوده و جراحات و زخم های سطحی زودتر بهبود می یابند . لازمبهذکر است که خونرسانی به غضروف به مدت6 الی 10 ماه زمان می برد که در این مدت رعایت نکات مراقبتی لازم و ضروری است تا فرم بینی تغییری نکند .

اینفوگرافیک تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی

جراحی بینی گوشتی :

جراحی بینی گوشتی نیز می تواند هم به روش جراحی باز و هم به روش جراحی بسته انجام شود . می توان در صورت نیاز با اعمال برش های دقیقی ، سایز سوارخ ها و پره ها را کاهش داده و با دستکاری و حذف بخش های زائدی از غضروف ، کاهش سایز را اعمال نمود . مراقبت های پس از جراحی بینی گوشتی بسیار مهم است و لازم است مدت بیشتری از چسب بینی استفاده شود تا فرم بینی تغییر نکند و با تکنیک های خاصی که پزشک تجویز می کند امکان جلوگیری از پیدایش زائده های پوستی و گوشتی وجود دارد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر طاهری نیا جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی .

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دوازده =

Call Now Buttonتماس با پزشک