دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » اسکار بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

اسکار بعد از جراحی بینی

اسکار بعد از جراحی بینی :

در هر قسمتی از بدن که زخم یا برش جراحی ایجاد شده باشد اسکار ها تشکیل می شوند . اگر اسکارهای پوستی از درون تشکیل شوند ، برای بسیاری از اشخاص می توان از استروئید استفاده کرد به این ترتیب که می توان با تزریق استروئید و ماساژهای مکمل اثر آن را کاملا برطرف نمود . لازم به ذکر است که اکثر جراحی های غیرلیزری اسکار بر جای می گذارند سوالات متداولی در رابطه با اسکار بعد از جراحی بینی پرسیده شده که بسیاری از آنها هدف مشترکی را دنبال می کنند یعنی اثر اسکار و درمان آن . در مورد جراحی های زیبایی تا حد ممکن محل برش جراحی پنهان واقع می شود مثلا د ر جراحی لیفت ابرو و لیفت پیشانی ، برش های جراحی بسیار ریز بوده و معمولا در زیر تارهای ابرو یا خط رویش موی سر  اعمال خواهند شد تا وجود  آنها زیبایی ظاهری را مخدوش نکند . ولی در جراحی های درمانی با هدف حفظ حیات بیمار ، به جای ماندن اسکار چندان مهم نیست و در درجات بعدی اهمیت قرار می گیرد .

اسکار های آزاردهنده :

در جراحی بینی برخی از اسکارها کاملا طبیعی و معمولند . مثلا برش های کوچک در خط کناری پره بینی ؛ آثار این برش ها به مرور زمان و طی دوره بهبودی ناپدید شده و از بین می روند ولی هنگامی که برش یا آثار جراحی شدید و گسترده باشد زیبایی بینی و صورت تحت تاثیر قرار گرفته و نتیجه جراحی نامطلوب می شود . در اصطلاح علم پزشکی به اسکارهای داخلی و درونی خطوط بی قاعده می گویند که در اکثر موارد از تجمیع لایه های اسکاری متعدد حاصل می شود در مورد جراحی بینی به روش باز ، اسکارهایی که ایجاد می شوند آثار آزاردهنده ای به همراه نمی آورند و به دلیل ظرافت و تبحر جراح بینی از دید اولیه و کلی مصون هستند به نحوی که با تغییرات شدید ساختار بینی و بخش های درونی و دستکاری زیاد جراح بینی روی نواحی داخلی ، این برش ها محدود و دور از انتظارند .

اسکار بعد از جراحی بینی

درمان اسکار :

اسکارهای ناشی از جراحی بینی به ندرت به جای می مانند ولی ممکن است این اسکارها داخلی بوده یا خارجی باشند . اگر این اسکار تنها پوست را درگیر کرده و غضروف و لایه های زیرین عاری از جراحت باشند ، می توان با روش تزریق استروئید به درمان و رفع آن پرداخت  ولی چنانچه اسکار بعد از جراحی بینی هم پوست ، هم گوشت و هم غضروف را درگیر سازد ، لازم است جراحی دیگری برای رفع آن انجام شود که اتخاذ تصمیم در این باره به عهده پزشک متخصص است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر طاهری نیا جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی .

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *