دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » گچ یا اسپلینت بینی به چه علتی استفاده می شود؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

گچ یا اسپلینت بینی به چه علتی استفاده می شود؟

اسپلینت

گچ یا اسپلینت بینی یکی از جنبه های مهم ریکاوری بعد از جراحی بینی است. آتل‌های بعد از جراحی بینی به بیماران در بهبودی هر چه سریع تر کمک می کند. به عنوان کانون مرکزی صورت، نقش مهمی در ظاهر چهره ایفا می کند. خوش فرم بودن و زیبایی بینی و تناسب آن با سایر اجزای صورت می تواند باعث افزایش جذابیت صورت شود. گچ بینی بعد از عمل جراحی سبب حفظ ساختار بینی خواهد شد. با این حال، مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز نقش مهمی در نتیجه نهایی عمل دارد.

در این مقااله اطلاعات جامعی درباره استفاده از اسپلینت بینی بعد از جراحی در اختیار شما قرار می دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

اسپلینت بینی چیست؟

از اسپلینت یا گچ پس از عمل جراحی زیبایی بینی برای محافظت از بینی استفاده می شود و می تواند استخوان ها و غضروف های بینی که طی عمل جراحی در وضعیت ناپایدار قرار دارند را محکم در جای خود نگه دارد. همچنین اسپلینت می تواند بینی را  از وارد شدن هر گونه آسیب و صدمه در امان نگه دارد و از بدفرم شدن بینی جلوگیری نماید.

انواع اسپلینت بینی

اسپلینت بینی را می توان در داخل یا خارج بینی بعد از جراحی زیبایی بینی قرار داد. در بیشتر موارد، یک آتل کوچک در قسمت بیرونی بینی به همراه بانداژ و بسته بندی قرار می گیرد. آتل یک ساختار کوچک، سفت و فلزی است که اساساً مانند گچ برای بینی عمل می کند. گاهی اوقات بعد از جراحی زیبایی بینی، اسپلینت های داخلی قرار داده می شود. اسپلینت های داخلی زمانی که سپتوم تغییر شکل داده شده است، بیشتر دیده می شود. یک اسپلینت داخلی همان شکل و احساس آتل خارجی را دارد (تصور می‌کنیم که احتمالاً کوچک‌تر خواهد بود)، اما در داخل بینی قرار می‌گیرد تا به حفظ ساختار داخلی آن کمک کند.

علت استفاده از اسپلینت بینی

اسپلینت ها ساختاری را فراهم می کنند تا استخوان ها و غضروف بینی در هنگام بهبودی در موقعیت مناسب خود باقی بمانند و فرم درستی بگیرد. آتل ها همچنین مانعی بین بینی و هر نیروی خارجی ایجاد می کنند. در حالت ایده‌آل، بیمار باید درخانه استراحت کند و این کار از بروز هرگونه حادثه در حین بهبودی جلوگیری می‌کند. اما اگر حادثه ای رخ دهد، آتل می تواند از آسیب دیدن بینی جلوگیری کند. در نهایت، اسپلینت ها ها تورم را به حداقل می رساند. اگرچه مقداری تورم اجتناب ناپذیر است، آتل ها مانع از کنترل خارج شدن التهاب می شوند.

بیشتر بخوانید : اصلاح خط فک در آقایان

اسپلینت-بینی

اسپلینت ها چه مدت در جای خود باقی خواهند ماند؟

اسپلینت بینی می‌تواند درجاتی از ناراحتی ایجاد کنند و همچنین از دیدن ظاهر بینی در زیر پانسمان جلوگیری می‌کنند. به این دلایل، قابل درک است که بیماران مشتاق برداشتن اسپلینت هستند. با این حال، آتل نقش مهمی در بهبودی دارد. تا زمانی که جراح آن را خارج نکند باید در جای خود باقی بماند. در بیشتر موارد، اسپلینت ها حدود یک هفته پس از جراحی برداشته می شوند، اگرچه گاهی اوقات اسپلینت ها ممکن است تا سه هفته در جای خود باقی بمانند که این مدت زمان بسته به گستردگی جراحی شما طبق صلاحدید پزشک تعیین می شود. برای برداشتن اسپلینت باید به بهترین جراح بینی که نزد او عمل انجام داده اید مراجعه کنید.

اقدامات قبل از برداشتن آتل بینی

باید توجه داشته باشید در طول مدت زمانی که اسپلینت روی بینی شما قرار دارد از شستن صورت و حمام کردن که باعث آسیب به گچ بینی می شود خودداری نمایید. بسیار مراقب باشید که اسپلینت ضربه نخورد و آن را به هیچ عنوان تکان ندهید و آن را خارج نکنید. برداشتن آتل حتما باید توسط جراح بینی شما انجام شود.

آیا برداشتن آتل درد دارد؟

یکی دیگر از نگرانی های رایج در بین بیماران جراحی بینی این است که آیا برداشتن اسپلینت به آن آسیب می رساند یا خیر. اکثر بیماران برداشتن آتل را به عنوان یک تجربه دردناک توصیف نمی کنند. برداشتن اسپلینت خارجی نباید باعث ایجاد هر نوع ناراحتی شود. هنگامی که اسپلینت های داخلی بیرون آورده می شوند، بیماران ممکن است فشار و مقداری سوزش خفیف را احساس کنند، اما کوتاه مدت است و اغلب با احساس تسکین به دنبال قرار گرفتن آتل در جای خود.

مراقبت های بعد از برداشتن اسپلینت بینی

پس از برداشتن اسپلینت، باید مراقبت هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به طور منظم انجام دهید. پزشک به بینی شما چسب می زند تا فرم بینی شما حفظ شود و تورم بینی زودتر از بین برود. نیاز است تا چسب زدن به بینی را به طور صحیح یاد بگیریم و طی مدت زمانی که پزشک به شما اعلام کرده از آن استفاده نمایید. هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید. اما انجام کارهای روزانه منعی ندارد. مصرف الکل و دخانیات در این دوره ممنوع می باشد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی کامل اسپلینت بینی پرداختیم که برای حمایت از ساختار بینی پس از عمل مورد استفاده قرار می گیرد. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی زیبایی بینی، یا دوره نقاهت بعدی هستید، در اولین فرصت با شماره تماس بگیرید تا برای مشاوره با دکتر پژمان سرشارزاده برنامه ریزی کنید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *