دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » آیا جراحی بینی در ماه رمضان امکان پذیر است ؟
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

آیا جراحی بینی در ماه رمضان امکان پذیر است ؟

آیا جراحی بینی در ماه رمضان امکان پذیر است ؟

جراحی بینی از جراحی های پرطرفدار در کشورمان بوده و به دلایل مختلفی صورت می پذیرد که عمده آن ، زیبایی است . با آغاز ماه رمضان ، اشخاصی که برای جراحی بینی خود برنامه ریزی کرده و تاریخ آن را معین نموده اند ، با این سوال مواج می شوند که آیا جراحی بینی در ماه رمضان امکان پذیر است ؟ از آنجایی که اکثر اشخاص برنامه ریزی خود را بر اساس تقویم شمسی ترتیب می دهند ، اقدامات ضروری از جمله مرخصی گرفتن از محل کار ، تنظیم برنامه زمانبندی برای دوران پس از جراحی ، پرداخت هزینه و وقت گرفتن از پزشک را انجام داده ولی پس از چندی متوجه می شوند که زمان جراحی شان با ماه های تقویم قمری تعارضاتی دارد به همین دلیل کسانی که تاریخ جراحی بینی شان با این ماه مصادف شده ، نگران عبادات شرعی خود می شود . در این نوشتار ابعاد  جراحی بینی را در ماه رمضان بررسی می کنیم :

جراحی بینی در ماه رمضان

جراحی درمانی :

چنانچه عمل جراحی بینی تنها با هدف درمان صورت پذیرد ، قصد بیمار و پزشک رفع ایرادات و مشکلات آسیب رسان به سلامت باشد و حفظ حیات ارگان های تنفسی مد نظر قرار گیرد ، انجام جراحی بینی در ماه رمضان مشکلی نداشته و فرد می تواند تحت جراحی درمانی قرار گرفته و روزه داری خود را به ماه های دیگری موکول نماید.

ابعاد شرعی جراحی بینی :

از دیدگاه شرعی ، نظراتی در رابطه با جراحی بینی ارائه شده است :

جراحی بینی از نظر دین اسلام و شرع مقدس اگر ضرری برای بیمار نداشته باشد ، و فرد از انجام آن راضی باشد ، مانعی وجود نخواهد داشت و این عمل جراحی حرام نیست . اما در گزینش جراح بهتر است که وی هم جنس بوده و در غیر این صورت لمس صورت انجام نشود .

اگر طی روز های ماه مبارک رمضان فردی اقدام به جراحی بینی نموده و قادر به روزه گرفتن نباشد ، حکم چیست ؟

بهتر است جراحی هایی که هدف زیبایی و رفع ایرادات فرمی دارند به ماه های دیگری موکول شده و فرد در این ماه به آرامش و زیبایی باطنی خویش رسیدگی نماید اما در صورت انجام جراحی درمانی ، لازم است طبق شرایط عمومی و وضع جسمانی بیمار ، برای روزه داری تصمیم گیری های مبنی بر فتاوی مراجع تقلید صورت پذیرد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر طاهری نیا جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی .

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *