مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آناتومی بینی

آناتومی بینی

آیا بینی به مغز راه دارد؟
نحوه ای عملکرد بینی به چه گونه ای است؟
آناتومی حفره بینی شامل چیست؟

کالبدشناسی بینی را می توان در سه قسمت پوست خارجی و بافت نرم، استخوان بندی زیرین (استخوان و عضروف) و رباط های حمایت کننده بررسی کرد. این نکته بسیار مهم است که جراح زیبایی بینی با شکل شناسی بنیادی و پتانسیل اختلافات( متفاوت بودن کالبد شناسی بعضی افراد با سایر افراد) هر ساختار یا آناتومی بینی آشنا باشد. به علاوه ، درک کامل ارتباط میان اجزا، ضروری است. در این قسمت توضیحاتی بیشتر به جهت اجتناب از پیچیدگی مطالب، آورده نشده است؛ اما در آخر شکل ساختمان بینی و محل اجزایی که دانستن آن ها برای درک بهتر جراحی زیبایی بینی توسط یک فرد عادی لازم است، آورده شده است.

پوست بینی

پوست بینی یکنواخت نیست، بلکه، ضخامت، تغییرپذیری (قابلیت حرکت) و ویژگی های زیر جادی در امتداد طول بینی متغیر است. دو سوم فوقانی بینی، با میانگین ضخامت 1300 میکرومتر،نازک تر از یک سوم تحتانی، با میانگین ضخامت 2400 میکرومتر می باشد. دو سوم فوقانی همچنین قابلیت تغییر پذیری(حرکت) بیش تر و چربی کم تر نسبت به قسمت پشتی یک سوم تحتانی دارد. یک پشت بینی مستقیم عملا از ترکیب تحدب استخوانی – غضروفی پایه بینی با تغییرات پوستی ذکر شده در بالا ایجاد می شود (ویژگی های پوستی هم چون ضخامت در نرمال بودن شکل بینی موثر می باشد.) ویژگی پوستی در نژادهای مختلف، متفاوت است. این تفاوت ها در طول طراحی های قبل از جراحی ارزیابی می شود، چون پوست نازک تر کم ترین تغییرات استخوان بندی زیرین را نشان می دهند در حالی که برای به دست آوردن نتایج دلخواه در پوست با ضخامت بیش تر، نیاز به دستکاری های تهاجمی تر (بیش تر) است.

آناتومی بینی

عضله بینی

اگر چه عضلات مختلفی ذر بینی وجود دارد، عملا دو عضله در جراحی زیبایی بینی مهم ترین نقش را دارند که شامل عضلات بالابرنده لبی – پره ای بینی و پایین آورنده تیغه بینی می باشد. عضله بالابرنده لبی – پره ای بینی در باز کردن دریچه خارجی بینی و عضله پایین آورنده تیغه بینی در کوتاه کردن لب فوقانی و تغییر بر آمدگی نوک بینی و کوتاه کردن لب فوقانی با تحریک (خصوصا وقع لبخند زدن) تشخیص داده شود. در گروهی از بیمارانی که این عضلات به طور معنادار ظاهر بینی را تغییر داده اند( از شکل طبیعی دور کرده اند) یک برش و تغییر محل عضلات می تواند انجام شود (جهت اصلاح ظاهر بینی)

خون رسانی به بینی

عروق تامین کننده خون رسانی بینی از دو شاخه شریان چشمی و شریان صورتی منشا می گیرد. در جراحی زیبایی بینی، خصوصا رویکرد و عمل بینی باز، باید مراحل به ترتیب رعایت شود تا این عروق محافظت شوند. عدوق لنفی و وریدی در صفحه زیر جادی که نسبت به لایه عضلانی سطحی تر است قرار دارد. دانستن محل عروق بینی در جهت کاهش خونریزی و ورم بعد از جراحی، خصوصا در جراحی زیبایی بینی  خواه جراحی بینی استخوانی یا جراحی بینی گوشتی با روش باز، اهمیت دارد.

بدنه استخوانی – غضروفی بینی

بدنه استخوانی – غضروفی بینی از سه گنبد، استخوانی، غضروفی فوقانی و غضروفی تحتانی ساخته شده است. گنبد استخوانی که یک سوم فوقانی تا نصف بینی را تشکیل می دهد از یک هرم استخوانی ساخته شده است. ضخامت این استخوان در جاهای مختلف متغیر است و ضخیم ترین جز آن دقیقا بالای سطح گوشه چشم می باشد. بدشکلی v  برعکس یا قطع خط زیبایی پشت بینی ممکن است در نطقه گنبد وسطی (گنبد غضروفی فوقانی) به دلیل برش بیش از حد در طی کاهش قوز بینی ایجاد می شود که با کاهش تیغه پشت بینی با یا بدون قرار دادن بافت پیوندی گسترش دهنده می توان از این بدشکلی اجتناب کرد.

قطع لیگامان ها گنبد تحتانی در طول جراحی زیبایی بینی می تواند سبب کاهش برآمدگی نوک بینی و نیاز به بازسازی و افزایش برآمدگی نوک بینی شود از دیگر عواملی که در آناتومی بینی بسیار حائز اهمیت است نقش عملکرد بینی است که زمانی که جراح بینی اقدام به جراحی می نماید باید عملکرد درست تنفس را نیز تنظیم کند.

برخی از خدمات دکتر طاهری نیا بهترین جراح بینی در تهران

جراحی زیبایی بینی

جراحی گوش

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *