دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » آلرژی و جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آلرژی و جراحی بینی

حساسیت و آلرژی و ارتباط آن با جراحی زیبایی بینی یکی از سوالات رایج افراد می باشد. اصولا طبق متون رایج پزشکی اکثر افرادی که انحراف بینی قابل توجهی دارند و بزرگی شاخک تحتانی همراه با آلرژی دارند انتظار داریم که بعد از عمل آلرژی آن ها بهتر شود و در مجموع تنفس آن ها بعد از عمل بهتر گردد اما درصد کمی هم احتمال دارد که آلرژی آن ها بعد از عمل تشدید بشود. یکی از سوالات شایعی که ممکن است برای افراد مطرح شود این است که آیا ممکن است بعد از جراحی بینی به آلرژی دچار شوند؟ آلرژی و جراحی بینی چه ارتباطی با هم دارند؟ آیا ممکن است بعد از انجام جراحی بینی میزان آلرژی کمتر یا بیشتر شود؟

در ابتدا باید یک تعریف کلی از آلرژی بیان شود و در ادامه مطلب به این سوالات پاسخ داده می شود. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

تاثیر-جراحی-بینی-بر-آلرژی

 

آلرژی چیست و ارتباط آن با جراحی بینی   

آلرژی، در واقع یک واکنش افزایش حساسیتی است که گلبول های سفید و سیستم ایمنی بدن نسبت به موادی که در طبیعت وجود دارد واکنش نشان می دهد و موادی را از خود ترشح می کنند و باعث بروز علائم آلرژیک می شود. این علائم در ناحیه گوش حلق و بینی خود را به شکل خارش، عطسه و آبریزش بینی نشان می دهد. این مواد ممکن است در برخی افراد مشکلی ایجاد نکند. البته همه کسانی که این علائم را دارند لزوما به آلرژی مبتلا نیستند. این افراد به رینیت یا التهاب بینی دچار می شوند. بنابراین یکی از دلایل رینیت، آلرژی می باشد. آلرژی و حساسیت یک مشکل مخاط بینی  و مخاط راه تنفسی می باشد و ذاتی و سرشتی می باشد و عمل زیبایی تغییری در آن ایجاد نمی کند ولو اینکه  برخی بیماران چون بعد از عمل گرفتگی بینیشان بهتر می شود و راه بینیشان با عمل انحراف بینی بازتر می شود حساسیتشان هم تا حدی کاهش می یابد .

البته عنوان نمی شود که حساسیت برطرف می شود زیرا همان طور که عنوان شد حساسیت و آلرژی یک مشکل ذاتی و سرشتی مخاط بینی است و حساسیت با عمل بینی تغییری نمی کند. کسانی که آلرژی مضمن دارند و یا حتی آسم دارند نباید ترس و واهمه ای از عمل زیبایی بینی داشته باشند.

انواع آلرژی

به طور کلی آلرژی به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • افرادی که آلرژی فصلی دارند که معمولا در فصول بهار و تابستان شدت پبدا می کند. این افراد بیشتر به گرده گل و گیاهان آلرژی دارند.
  • افرادی که ممکن است در کل ایام سال آلرژی داشته باشد.

اقدامات پیش از عمل جراحی بینی

همیشه قبل از عمل سعی می کنیم آلرژی را با دارو کنترل نماییم. افرادی که سینوزیت شدید دارند حتما سعی می شود که قبل از عمل با درمان دارویی سینوزیت را بهبود دهیم و سپس عمل زیبایی بینی را انجام دهیم. توصیه می شود پس از مواجهه با این مشکل به بهترین جراح بینی مراجعه نمایید تا دستورالعمل ها و اقدامات لازم پیش از عمل بینی را دریافت نمایید.

ندرتا افرادی هستند که نیاز به عمل همزمان سینوس هم توسط عمل آندوسکوپی دارند و گاهی این دو عمل را با هم انجام می دهیم یعنی همزمان عمل آندوسکوپی بینی و سینوس را برای بهبود عملکرد سینوس ها و تخلیه سینوس ها را با عمل زیبایی بینی انجام می دهیم.

گاهی هم توصیه می شود که عمل سینوزیت انجام شود و مریض بهبود پیدا کند وبعد عمل زیبایی انجام گردد.

عمل-جراحی-بینی

آیا کسی که آلرژی دارد باید فصل خاصی عمل جراحی بینی خود را انجام دهد ؟

ابتدا باید مشخص شود که منشا آلرژی چیست. گاهی مثلا به خاک آلرژی وجود دارد که در این صورت در هر فصلی که عمل را انجام دهند فرقی در نتیجه عمل ندارد و باز هم این آلرژی را خواهد داشت اگر آلرژی به گرده های گیاهان است، معمولا این آلرژی در فصول پاییز و بهار شایع تر است و معمولا این افراد منع می شوند که در این فصول این عمل را انجام ندهند.

آیا آلرژی با عمل بینی بهبود می یابد ؟

اما موضوع مهم آن است که اصولا آلرژی با عمل جراحی بهتر نمی شود و کسی که آلرژی داشته باشد تا زمانی که این ماده آلرژن هست، باز هم این آلرژی وجود خواهد داشت. اما نکته ای که اهمیت دارد آن است که اگر این افراد انسداد بینی داشته باشند یا انحراف بینی داشته باشند وقتی که این انحراف و انسداد بینی برداشته می شود، ترشحات بینی خیلی راحت تخلیه می شود و معمولا این افرادی که آلرژی دارند همزمان سینوزیت هم دارند که علت اساسی آن که ترشحات در سینوس ها انباشته می شود و جمع می شود و به مرور عفونت هم بر آلرژی اضافه می شود و سینوزیت آلرژیک شان تبدیل به سینوزیت عفونی می شود.

 

کلام آخر

زمانی که فرد عمل جراحی بینی را انجام می دهد، چون مسیر باز می شود و ترشحات خیلی راحت تر تخلیه می شود معمولا مواد آلرژن هم خیلی راحت تر تخلیه می شود و بیمار بهتر می تواند بینی خود را شستشو دهد برای همین هم میزان آلرژی کمتر می شود و هم میزان سینوزیتشان کمتر می شود و هم مشکلاتی که از قبل داشتند مانند سردردهایی که از قبل داشتند ممکن است خیلی کمتر شود اما خود آلرژی را نمی شود با عمل جراحی از بین برد. تاکنون هیچ موردی مبنی بر تاثیر عمل جراحی بینی بر آلرژی مشاهده نشده است. هچنین هیچ گونه تغیری در میزان و شدت آلرژی بعد از جراحی بینی به وجود نمی آید. اما برای دریافت نتیجه بهتر بعد از جراحی در افراد مبتلا به آلرژی و کاهش علائم آلرژی بهتر است قبل و بعد از جراحی بینی با درمان های دارویی آلرژی را تحت کنترل در آورد.

 

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *