دکتر علی طاهری نیا » جراحی بینی » آزمایشات مهم که قبل از جراحی بینی باید انجام دهید
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آزمایشات مهم که قبل از جراحی بینی باید انجام دهید

عمل بینی، یکی از روش های جراحی رایج می باشد که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد این روش زیبایی یک روش تهاجمی و جراحی می  باشد. به طور کلی روش های جراحی  به هر دلیلی که صورت بگیرند، نیاز خواهد بود تا در بدن برش ایجاد شود ایجاد برش در بافت های بدن به معنای ایجاد زخم می باشد. با توجه به اینکه وجود پروسه های ترمیم برای نتیجه بخش بودن این عمل های جراحی بسیار مهم و اثرگذار می باشد. بنابراین یکی از مهم ترین فاکتورهایی که می بایست قبل از عمل بینی مورد ارزیابی قرار بگیرد، سلامت بدن، سیستم های ترمیمی و ایمنی بدن و همچنین توجه و انجام صحیح اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم نیاز است تا چه آزمایشاتی را قبل از این روش جراحی انجام دهید. توجه به این نکته ضروری می باشد که انجام این آزمایشات و نتایج آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هر گونه اهمال در انجام آزمایشات می تواند نتایج بحرانی برای فرد به دنبال داشته باشد. 

آزمایشات مهم قبل از جراحی بینی

قبل از جراحی بینی، لازم است که شما آزمایشاتی که پزشک تجویز می کند را انجام دهید. این کار به شما کمک می کند تا از سلامت بدنی خود اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که جراحی برای شما خطری ایجاد نمی کند.

شایان ذکر است که ممکن است برخی از این آزمایشات برای شما تجویز نگردد. اما اگر جراح بینی تمام این آزمایشات را از شما بخواهد باید انجام داده و در جلسه مشاوره پزشکی بررسی شود. بهتر است که آزمایشات را حداقل سه هفته قبل از جراحی انجام داده باشید.

یکی از آزمایشاتی که اخیرا در همه نوع جراحی ها از فرد گرفته می شود، آزمایش ایدز می باشد که در اغلب مواقع چون فرد در دوره ی پنجره به سر می برد و از بیماریش اطلاع ندارد با دادن این آزمایش می تواند فورا اقدامات لازم را جهت جلوگیری از انتشار سلول های بیمار در بدن انجام دهد. دادن این آزمایش به سود خود فرد است. برای انجام عمل جراحی بینی می بایست به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه نمایید.

آزمایشات-قبل-از-جراحی-بینی

آزمایش CBC و یا شمارش سلول های خونی

این آزمایش یکی از مهم ترین آزمایشات قبل از جراحی می باشد که انجام آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یا اینکه اسم این آزمایش شمارش سلول های خونی می باشد، اما فاکتورهای مهم دیگری نیز در آن مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. برای انجام این آزمایش از فرد خونگیری انجام شده و موارد زیر در خون بیمار مورد اندازه گیری می شود.

تست-CBC

تعداد گلبول های قرمز خون

تعداد  گلبول های قرمز خون نشان دهنده فعالیت صحیح مغز استخوان می باشد. با توجه به اینکه در انجام روش های جراحی ممکن است فرد خون از دست بدهد، وجود مقدار کافی از گلبول های قرمز نشان از سلامت سیستم های تولید کننده گلبول های قرمز و همچنین خود گلبول های قرمز دارد.

میزان هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز

 یکی دیگر از موارد بسیار مهم و اثر گذار، هموگلوبین فرد می باشد. اهمیت هموگلوبین در افراد به این دلیل است که این ترکیب نقش اصلی در اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول ها دارد. فرایند اکسیژن رسانی در عمل بینی بسیار مهم و تعیین کننده می باشد. هرگونه اختلال در اکسیژن رسانی سبب ایجاد آسیب های حادی به بافت ها و سلول ها می شود. به همین دلیل قرار داشتن این فاکتور در محدوده ی نرمال از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

سنجش تعداد گلبول ها ی قرمز و سفید خون و همچنین فاکتورهای انعقادی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، چرا که این فاکتورها تاثیر بسیار زیادی بر فرایند ترمیم در افراد دارند. همچنین پزشک باید اطمینان حاصل کند که شما هیچ بیماری زمینه ای و یا ویروسی ندارید بنابراین انجام این آزمایشات بسیار مهم می باشد. آزمایشات مختلف در از جمله آزمایشی که جراح بینی بسیار بر آن تاکید می کند، آزمایش هموگلوبین خون است تا مطلع شود که هموگلوبین در بدن یک فرد چه میزان تولید می شود. این آزمایش بسیار مهم و اساسی است زیرا نوعی پروتئین در آن موجود است که وظیفه حمل اکسیژن به دیگر ارگان های بدن را بر عهده دارد و با این عمل دی اکسید کربن را از شش ها گرفته و دفع می کند. در صورتی که هموگلوبین در خون یک بیمار کم تر از حد مجاز باشد، بیانگر این است که متقاضی دارای کم خونی است و باید قبل از پروسه عمل بینی با مصرف دارو آن را برطرف کند.

تعداد گلبول های سفید

گلبول های سفید در حقیقت سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. تعداد و نوع گلبول های سفید بسیار مهم و تاثیر گذار بر سلامت بدن می باشد. با توجه به اینکه در روش های جراحی برش و زخم در بافت ها ایجاد می شود، وجود فعالیت درست سیستم ایمنی تاثیر فراوانی بر کاهش احتمال ابتلا افراد به عفونت دارد. تعداد گلبول های سفید می بایست در محدوده ی نرمال باشد تا سیستم ایمنی بتواند با سرعت بالایی از طریق ایجاد التهاب جلوی انتشار عفونت را بگیرد. درصد تعداد لنفوسیت ها در گلبول های سفیدی می بایست پایین تر از نوتروفیل ها باشد. زمانی که درصد لنفوسیت ها بالا باشد نشان از وجود عفونت در بدن است.

تعداد پلاکت ها

همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد، سلامت سیستم های ترمیمی در نتیجه بخش بودن این جراحی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر سیستم ترمیمی بدن پلاکت های خونی می باشد. بنابراین ارزیابی پلاکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

ارزیابی تست های انعقادی برای عمل بینی

فعالیت انعقادی برای انجام روش های جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای بررسی فعالیت انعقادی دو تست برای فرد انجام می شود که شامل:

تست PT 

این تست، انعقاد خارج سلولی که مرتبط است با ایجاد چسبندگی بین پلاک ها را مورد ارزیابی قرار می دهد.

تست-PT

تست PTT 

این تست انعقاد داخل سلولی را در فرد مورد بررسی قرار می دهد. انعقاد داخل سلولی مرتبط با فعالیت های آنزیمی وابسته به کلسیم.

آزمایشات سنجش سلامت فرد

در ای آزمایشات سلامت فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد، تا پزشک اطمینان حاصل کند که شما بیماری خاصی ندارید. برای انجام این آزمایشات از بیمار سرم گرفته شده و سپس موارد زیر در سرم بیمار مورد بررسی  قرار می گیرد.

  • چک کردن قند خون، برای اطمینان از اینکه فرد مبتلا به دیابت نباشد.
  • انجام تست های HBs AB و HCV AB برای اطمینان از اینکه فرد مبتلا به هپاتیت B و C  نباشد.
  • انجام تست ایدز
  • تعیین گروه خونی فرد برای اینکه در موارد لازم که فرد نیاز به تزریق خون دارد، به کیسه ی خون به او تزریق شود.
  • انجام آزمایش بارداری در خانم ها برای اطمینان از اینکه فرد در شرایط بارداری و یا اختلالات شدید تخمدانی نباشد.
  • انجام آزمایشات سلامت کلیه مثل BUN و CR از دیگر آزمایشاتی می باشد که برای اطمینان از سلامت کلیه ها در فرد انجام می شود.

عکسبرداری از قفسه سینه

سلامت قلب و عروق اهمیت بسیار زیادی در انجام روش های جراحی دارد. با توجه به اینکه عمل بینی، پزشک از داروهای بیهوشی عمومی استفاده می کند، سلامت قلب بسیار مهم و تعیین کننده می باشد. تعیین دوز داروهای بیهوشی برای افرادی که دارای مشکلات قلبی باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

انجام آزمایش ادرار

در صورتی که فرد دارای عفونت باشد، تشخیص ناحیه ای که سبب ایجاد عفونت شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای همین منظور انجام آزمایش ادرار به پزشک کمک خواهد کرد تا ناحیه ای که سبب ایجاد عفونت در فرد شده است را تشخیص دهد.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرافی

به منظور اطمینان از اینکه متقاضی مشکل قلبی نداشته باشد و بتواند شرایط استرس زایی که ناشی از جراحی می باشد را تحمل کند، تست نوار قلب را تجویز می کند. با استفاده از این تست هر گونه مشکل و بی نظمی در ضربان قلب نشان داده می شود.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، یکی از موارد بسیار مهم قبل از عمل بینی، انجام آزمایشات مختلف در فرد می باشد. آزمایشاتی که در این خصوص انجام می شود، بیشتر شامل آزمایشات خون می باشد. توجه داشته باشید که این آزمایش ها را دقیق و به طور کامل انجام دهید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *