دکتر علی طاهری نیا 4 جراحی بینی 4 عمل جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه9 دقیقه

عمل جراحی زیبایی بینی

مدت زمان مطالعه9 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

یکی از اعمال جراحی زیبایی که امروزه بسیار شایع شده است عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. رسیدن به یک چهره جذاب و زیبا یکی از اهداف اصلی متقاضیان جراحی زیبایی بینی می باشد. اما در این میان ممکن است افرادی هم به دلیل داشتن اختلالاتی در بینی خود به فکر جراحی بینی بیفتند. با انجام این جراحی میزان قابل توجهی از عدم تقارن بین اجزای صورت برطرف خواهد شد. اما این بدان معنا نیست که جراحی بینی همیشه می تواند در ایجاد زیبایی چهره تاثیر بگذارد.در ادامه می توانید برخی از نمونه جراحی های زیبایی بینی دکتر علی طاهری نیا را مشاهده بفرمائید:

 

 

نکته بسیار مهمی که قبل از جراحی بینی باید به آن توجه کرد، انجام یک مشاوره و معاینه کلی توسط یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی می باشد.

 

آناتومی یا ساختار بینی

بینی یک عضو میانی و اصلی صورت می باشد و نقش بسیار مهمی را در ظاهر و ایجاد هماهنگی و تقارن بین اجزای صورت ایفا می کند. بهتر است قبل از هر چیزی به شرح کلی از آناتومی بینی بپردازیم.

به طور کلی بینی از استخوان، غضروف، تیغه میانی بینی که حفرات بینی را به قسمت تقسیم می کند و پوست روی بینی تشکیل شده است. حال اگر تیغه وسط بینی به هر دلیلی دچار انحراف باشد عمل سپتوپلاستی روی بینی انجام می شود.

پوشش مخاطی که داخل بینی قرار دارد وظیفه گرم و مرطوب کردن حفره داخلی بینی را دارند. در داخل بینی شاخک هایی نیز وجود دارد که وظیفه بسیار مهمی را در تنفس بر عهده دارند.

در جراحی بینی علاوه بر توجه به ظاهر، مساله تنفس، فیزیولوژی و سلامت بینی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. یعنی اگر  بیماری قبل از عمل جراحی زیبایی بینی تنفس سالمی دارد، تنفس سالم باقی بماند و اگر مشکلی دارد بعد از جراحی بهبود پیدا کند.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

در این روش جراح دید بهتری دارد. جراحی به روش باز در سال های اخیر رونق بیشتری پیدا کرده است. در این روش سعی بر این است که ساختار و عملکرد بینی حفظ شود و این مساله نیازمند این است که گرفت های مختلفی داخل بینی بیمار به کار برود.

برای انجام جراحی به روش باز معمولا دو برش کوچک در ناحیه کولوکلا در دو سوراخ بینی ایجاد می شود سپس پوست بینی از روی غضروف جدا شده و به سمت بالا کشیده می شود. با این کار تمام آنچه که در بینی وجود دارد قابل مشاهده توسط جراح می باشد. به این تکنیک رینوپلاستی گفته می شود. به طور کلی در روش جراحی باز دست جراح برای بهبود تغییر شکل بینی و از بین بردن مشکلات تنفسی بیمار باز تر است. همچنین این جراحی درصد خطای پایین تری نیز دارد.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته، برش های ایجاد شده فقط در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود سپس جراح یک سوراخ در زیر پوست و برآمدگی بینی ایجاد می کند. در روش جراحی بسته از آنجایی که جراح دسترسی زیادی به نواحی مختلف داخل بینی ندارد و معمولا در افرادی انجام می شود که مشکل تنفسی و یا پولیپ داخل بینی نداشته باشند و از فرم نوک بینی خود رضایت دارند. در روش جراحی بسته معمولا از بیهوشی موضعی استفاده می شود بنابراین بیمار تمام صداهای اطراف خود را حین جراحی می شوند بنابراین ممکن است فشار عصبی بیشتری را حین جراحی و بعد از آن متحمل شود.

با تمام این تفاسیر نمی توان به طور دقیق گفت کدام روش نسبت به روش دیگر ارجحیت دارد. در واقع این جراح است که تصمیم می گیرد از چه روشی برای جراحی بینی استفاده کند تا عوارض ناشی از جراحی بینی برای بیمار به حداقل برسد.

برای مشاهده ویدئوهای بیشتر کلیک کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • حتما به بیماران توصیه می شود یک تا دو هفته قبل از عمل رینوپلاستی داروها و مواد غذایی که موجب رقیق شدن خون و افزایش میزان خون می شود پرهیز شود زیرا خطر خونریزی حین و بعد از جراحی افزایش می دهد.
 • همچنین از دو هفته قبل از عمل و تا دو یا سه ماه بعد از عمل از مصرف سیگار و دخانیات و نوشیدن الکل جدا خودداری شود.
 • معمولا به بیماران توصیه می شود شب قبل از عمل استحمام کنند زیرا تا چند روز بعد از جراحی نباید حمام کنند.
 • توصیه می شود از ساعت 12 شب قبل از عمل، از نوشیدن آب و مصرف غذا خودداری شود اما مصرف قرص های متداولی که به جراحی ارتباطی ندارد مانعی ندارد.

عوارض عمل بینی را جدی بگیرید!

رعایت برخی نکات قبل و بعد از جراحی بینی موجب کاهش عوارض احتمالی جراحی می شود. با توجه به این مساله که هر جراحی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد بنابراین جراحی بینی نیز از این قاعده مستنثی نمی باشد. در ادامه سعی داریم به شرح برخی از عوارض شایع پس از جراحی بینی بپردازیم.

 • یکی از شایع ترین عوارض جراحی بینی برداشتن بیش از حد غضروف بینی توسط جراح می باشد. کاهش غضروف های بینی می تواند موجب به وجود آمدن فرورفتگی پشت بینی شود و یا ممکن است درجاتی از قوز بینی باقی بماند. نکته دیگری که در جراحی بینی بسیار اهمیت دارد، انجام بازآرایی در نواحی که دارای کجی و انحراف می باشد. در بازآرایی بینی معمولا غضروف هایی که برداشته شده مجددا در بخش های دیگر بینی می توان استفاده کرد و سایر عناصر بینی را تقویت کرد.
 • اگر حین جراحی بینی به بافت های زیر جلدی بیمار آسیب وارد شود این بافت متورم می شود و این تورم و التهاب زیر جلدی منجر به ایجاد بدشکلی و غیر قرینگی بینی به خصوص در ناحیه نوک بینی می شود زیرا نوک بینی بخش بسیار حساس است و دقت و ظرافت بالایی را طی جراحی می طلبد.
 • یکی از عوارضی که در اعمال جراحی انحراف بینی متصور است این است که کیس به درستی برای جراحی انحراف بینی انتخاب نشده باشد و مشکلات تنفسی بیمار حتی پس از جراحی بینی پابرجا بماند. زیرا ممکن است مشکل اصلی این افراد فقط انحراف بینی نباشد و مشکلاتی مانند رینیت، آلرژی، نان آلرژی رینیت ( التهابات مخاطی غیر آلرژیک) داشته باشند.
 • مشکل دیگری که در اعمال جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی که به صورت بسته، وجود دارد سوراخ شدن تیغه وسط بینی می باشد که تا 5 درصد احتمال بروز آن وجود دارد و در آینده می تواند عوارضی مانند خونریزی، ترشحات و دلمه بستن مکرر بینی را داشته باشد.
جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

شتشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

یکی از اقداماتی که بیماران باید از روز دوم یا سوم بعد از عمل انجام دهند شستشوی بینی با سرم بعد از عمل می باشد. بدین منظور بهتر است از سرم های شستشویی که در داروخانه ها موجود است، استفاده شود.

شستشوی بینی با استفاده از یک سرنگ 5 یا 10 سی سی بدون سوزن انجام می شود، برای انجام این کار سرم به داخل سرنگ کشیده می شود و در حالت ایستاده سرم به داخل بینی پمپ می شود.

نکته مهمی که در شستشویی بینی باید توجه کرد این است که قرار نیست با فشار شدید این سرم را داخل بینی زده شود. هدف از شستشو بینی با سرم این است که خون ها و لخته هایی که داخل بینی خشک شده خیس می شود و به صورت خون آبه کم کم از بینی خارج شود. این کار باعث می شود که تنفس بیمار به مرور بهتر شود و بیمار بعد از دو هفته بتواند از بینی تنفس داشته باشد.

نحوه چسب زدن به بینی

چسب زدن بعد از جراحی بینی صورت اصولی و درست به بینی پس از جراحی بینی تا حدودی می تواند به کاهش تورم بینی کمک کند. توصیه می شود هر فرد 1 الی دو ماه پس از جراحی بینی به زدن چسب بینی ادامه دهد.

قبل از زدن چسب بینی بهتر است صورت با آب و صابون شسته شود و روی بینی با پنبه الکی تمیز شود. معمولا چسبی که برای بینی استفاده می شود چسبی است که ضد حساسیت باشد. این چسب در تمامی داروخانه ها موجود می باشد.

برای شروع چسب زدن ابتدا یک برشی از چسب حدود 10 الی 20 سانتی متری به شکل U به شکل طولی زیر بینی زده می شود. پس از آن یک قطعه چسب 5 سانتی متری برای پایین بینی انتخاب می شود.

برای روی بینی 4 قطعه چسب به طول 2 سانتی متر از قسمت بالایی بینی زده می شود و هر چه به سمت نوک بینی می رویم بهتر است چسب کمی بلندتر شود. اغلب همین تعداد چسب کفایت می کند اما برخی از افرادی که بینی های گوشتی و تورم بیشتری دارند بهتر است یک لایه دیگر از چسب روی لایه اول زده شود.

مهم ترین نکته ای که باید حین زدن چسب به آن دقت کرد این است که چسبی که در قسمت نوک بینی زده می شود روی سوراخ های بینی را نپوشاند تا در تنفس و شستشوی بینی اختلالی ایجاد نکند.

 

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

یکی از دغدغه های افراد بعد از جراحی بینی نحوه خوابیدن می باشد. بنابراین توصیه می شود تا چند روز پس از جراحی به گونه ای بخوابید که سر بالاتر از تنه قرار بگیرد. بهترین حالت، خوابیدن به صورت طاق باز می باشد. اما اگر قصد خوابیدن به پهلو را دارید مراقب باشید بینی روی بالشت فشرده نشود. همچنین از خوابیدن روی شکم و قرار دادن بینی روی بالشت جدا خودداری کنید.

زمان بازگشت به محل کار بعد از عمل بینی

یکی از سوالاتی که معمولا بیماران بعد از جراحی بینی با پزشک خود مطرح می کنند زمان دقیق بازگشت به محل کار می باشد. در حقیقت، مشخص کردن زمان دقیق بازگشت به محل کار به نوع فعالیت شما بستگی دارد. انجام فعالیت های دفتری سه روز بعد از جراحی امکان پذیر است اما گچ روی بینی باید تا یک هفته روی بینی باقی بماند. اما اگر کار شما با انجام فعالیت های فیزیکی و سنگین همراه است بهتر است پس از  یک هفته پس از جراحی بینی به محل کار خود باز گردید.

از دیگر مراقبت های جراحی بینی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • کمپرس یخ از 24 تا 48 سات بعد از عمل در کاهش تورم در ناحیه صورت کمک بسیاری می کند. برای کاهش تورم و تسریع در روند بهبودی خوردن آناناس و یا قرص های آناهیل می تواند کمک کننده باشد.
 • تمیز کردن محل بخیه از روزهای ابتدایی با سرم و گوش پاک کن با ملایمت اما به طور مداوم مانعی ندارد.
 • تا حد امکان سر خود را بالا بگیرید.
 • از وارد کردن هر گونه ضربه و آسیب به بینی خودداری کنید.
 • مصرف مایعات فراوان توصیه می شود.
 • در رژیم غذایی خود از مواد غذایی نرم استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

اگر شما هم تصمیم به انجام جراحی زیبایی دارید بهتر است قبل از هر اقدامی با یک جراح بینی مشاوره های لازم را انجام دهید. همچنین یکی از موارد بسیار مهمی که در انتخاب جراح خود باید در نظر داشته باشید اطمینان از سابقه و مهارت وی می باشد. توصیه می شود هیچ گاه برای انجام جراحی زیبایی بینی عجله نکنید تا بتوانید یک نتیجه بسیار خوب و ایده آلی را جراحی بگیرد.

 

برای مشاهده نمونه جراحی زیبایی بینی بیشتر به گالری تصاویر دکتر علی طاهری نیا مراجعه کنید.

دکتر علی طاهری نیا

دکتر علی طاهری نیا متولد ۱۳۵۶ تهران، فارغ التحصیل پزشکی عمومی درسال ۸۳ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و فارغ التحصیل سال ۹۱ در رشته تخصصی گوش، حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. ایشان عضو انجمن جراحان گوش، حلق و بینی ایران هستند و بیشتر در کنگره های مرتبط با رشته تخصصی از جمله کنگره های بین المللی راینولوژی ایران شرکت نموده اند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =

Call Now Buttonتماس با پزشک