جراحی گوش

جراحی گوش

جراحی گوش موسوم به اتوپلاستی گونه ای از جراحی های موثر در درمان مشکلات فرمی و سایزی گوش هاست آثار مفید جراحی گوش تا میزان بالایی به تغییرات اعمال شده بستگی دارد. در هر صورت این نوع جراحی موجب بهبود وضع ظاهری، رفع ایرادات فرمی، برطرف نمودن ناهنجاری عضو ، افزایش اعتماد به نفس و افزایش جذابیت می شود . طی جراحی گوش می توان سایز ، عدم تقارن ، بدفرمی و ناهنجاری ظاهری را درمان کرد این جراحی در مورد کودکان و نوجوانان نیز قابل استفاده بوده و می تواند مشکلات جزیی و کلی را رفع نماید . چنانچه گوش های فردی حالت برجسته یا بیرون زدگی داشته باشند می توان با کمک بخیه و یا برداشت بافت اضافی غضروف ، جهت گیری گوش را متعادل و صاف نمود . درافرادی که گوش ها وضعیت نامتقارن دارند یا یکی ازگوش ها بالاتر و دیگری پایین تر است ، جراحی زیبایی گوش مشکل را برطرف نموده و جای گیری آن ها را اصلاح می کند همچنین گوش های بزرگ را می توان با جراحی تخصصی و کارآمد به سایز ایده آل رسانیده و از بهترین روش های زیبایی در این راه کمک گرفت .

تاثیر فرم گوش در زیبایی

گوش ها با این که در صورت جای پررنگی ندارند ، ولی در صورت وجود بدفرمی و مشکل و ناهنجاری می توانند کل زیبایی فرد را مخدوش سازند . گاه با کمی دقت درمی یابیم که فردی زیبایی چشمگیری دارد یا اجزای صورتش متعادل و همگون هستند اما برجستگی گوش یا بدفرمی آن ، کل جذابیت چهره را مخدوش کرده است . فرم ناشایست گوش، از زیبایی سایر اجزای صورت می کاهد و درخشش آن ها را از بین می برد به این ترتیب اگر فردی دارای مشکلات این چنینی بود ، پس از آن که تحت جراحی گوش قرار بگیرد ، همگان متوجه زیبایی و جذابیت چهره او می شوند زیبایی و جذابیتی که در پس اشکالات فرمی این عضو پنهان بوده است.

جراحی گوش

اشخاص مناسب برای جراحی گوش

این نوع جراحی در مورد کودکان و خردسالان برای کودکانی مناسب می باشد که :

  •  سالم و سلامت باشند و دچار عفونت درونی درمان نشده در حوزه گوش نبوده باشند .
  • بهتر است کودکانی که تحت این جراحی قرار می گیرند ، کاملا سالم بوده و درگیر عفونت های به جا مانده در گوش نباشند .
  • بهتر است کودک 5 سال یا بیشتر سن داشته تا غضروف گوش او ، به حد مورد نظر به پایداری رسیده باشد .
  • توان همکاری با جراح را داشته باشد و برای مراقبت های پس از جراحی دیگران را یاری دهد .

جراحی گوش برای نوجوانان و بزرگسالانی مناسب می باشد که :

  • درگیر بیماری های مخل بهبودی نباشند و سلامت کافی داشته باشند.
  • معتاد به سیگار یا دخانیات نباشند .
  • دید مثبت و مناسبی از نتیجه جراحی داشته باشند، و از انجام جراحی هدف متعادلی را دنبال نمایند .
  • انتظارات معقول و منطقی از نتایج جراحی داشته باشند .

جراحی گوش

اختلالات شایع در جراحی گوش

روش عادی جراحی گوش به این ترتیب است که غضروف های برجسته و بیرون آمده از طریق بخیه جمع شده و به سوی سر متمایل شوند . چنین کاری موجب تغییر وضع فعلی و بهبود ظاهر فرد به نحو چشمگیری خواهد شد و ظاهر و شکل افراد را بسیار متعادل و طبیعی نشان می دهد . در اتوپلاستی با هدف ترمیم ، ناهنجاری های فرمی و آسیب های به وجود آمده به دلیل اصابت ضربه و صدمه به گوش ، یا مشکلات مادرزادی به راحتی درمان می شوند . اختلالاتی که با جراحی گوش قابل درمان می باشند ، عبارتند از :

مشکلات مادر زادی

– گوش گربه ای : این نوع گوش دارای فرم تاشده به سوی مقابل است .

– گوش آویزان : این فرم تا حد زیادی به فنجان شبیه است .

– گوش گاگوت : در چنین حالتی لاله گوش وجود نداشته و ناهنجاری ظاهری بسیار شدید است.

– گوش لوله ای : همانند لوله به سوی مقابل لوله می شود .

– و سایر ناهنجاری های فرمی و فقدان اجزا که لزوم جراحی گوش را پررنگ می کند .

با کمک تکنیک های اصولی ترمیم و جراحی گوش می توان تناسبات معمول ، تقارن کامل ، فرم طبیعی و درمان ظاهری را انجام داد و در این باره می توان خاطر نشان کرد که رفع کوچک ترین ناهنجاری ها تا حد زیادی بر اثرگذاری و زیبایی چهره می افزاید .

روش جراحی گوش

برای تغییر شکل یکی از گوش ها یا هر دوی آن ها ، می توان این جراحی را به صورت سرپایی انجام داده و افرادی که از ابعاد ، فرم و جایگاه گوش خود شکایت دارند به کمک این جراحی به وضع مورد نظر می رسند . حین اتوپلاستی می توان کاهش سایز گوش خارجی در بخش لاله و نیز ترمیم گوش گل کلمی را که اکثرا در ورزش کشتی ایجاد می شود ، درمان کرد. در این جراحی پوست و غضروف زائد حذف شده و تا حد زیادی ظاهر این عضو  اصلاح می شود . اکثر مراجعین و داوطلبان جراحی گوش بعد از انجام این جراحی ، با رسیدن به ظاهر دلخواه ، اعتماد به نفس بیشتری یافته و از نتایج جراحی راضی هستند.

روش جراحی اتوپلاستی ترمیمی

ترمیم گوش برای افراد بالغ را می توان با بی حسی موضعی ترتیب داد و در صورت امکان داروی خواب آور و آرام بخش برای بیمار تجویز می شود . برای انجام جراحی گوش برجسته و بیرون زده ، برش جراحی در بخش پشتی آن اعمال شده و بافت های اضافی برداشته می شوند و در آخر گوش به سمت سر بیمار نزدیک شده و با بخیه فیکس می شود این نوع جراحی با توجه به حجم عمل و موانع و دشواری ها ، از 1 الی 2 ساعت زمان می برد .

راهکارهای متفاوتی برای رفع ایرادات دیگر اتخاذ می شود که در کل انتخاب بهترین و مناسب ترین روش به عهده پزشک متخصص گوش  و جراحی متبحر است تا نتایج مورد انتظار ظاهر شده و پایدار باقی بماند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر طاهری نیا متخصص گوش و حلق و بینی

تماس با پزشک