مراقبت های بعد از جراحی بینی :

جراحی بینی یکی از جراحی های پرطرفدار درکشورمان است نکته مهم در باره این جراحی رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی است که با کسب اطلاعات کافی در این زمینه می توان از بروز مشکلات و عوارض احتمالی پس از جراحی پیشگیری نموده و طول دوره بهبودی را با موفقیت بیشتری پشت سر گذاشت . اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی بینی تا حد زیادی بر نتیجه جراحی اثر گذاشته و بیمار را در  رسیدن به حالت مطلوب یاری می نماید .

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مهم ترین اقدامات :

– مهم ترین اقدام در جهت مراقبت های بعد از جراحی بینی ، استراحت کافی است که در این شرایط بهتر است دو بالش در زیر سر قرار گیرد ؛ این امر به دلیل بالا قرار گرفتن سر نسبت به بدن ، از بروز خونریزی جلوگیری می کند .

– از اعمال ضربه و فشار بهمحدوده جراحی شده اکیدا جلوگیری شود . چرا که این مسئله موجب تغییر شکل بینی خواهد شد .

– برای کاستن از آثار التهاب و کبودی می توان از کمپرس یخ کمک گرفت دقت داشته باشید که این کمپرس فشاری به بینی وارد نیاورد و بهتر است وزن آن روی گونه ها باشد .

– تغذیه مناسب در دوره پس از جراحی بینی برای بهبود زخم و  رفع آثار کبودی و ورم ها بسیار اثربخش و کمک کننده خواهد بود .

– مصرف مایعات موجب بهبودی زودتر شده و صرف آبمیوه های طبیعی تاثیر پررنگ تری در الیتام جراحات دارد . می توان برای خوردن مایعات از نی استفاده کرد .

– داروها و  قطره های تجویزی پزشک را تهیه کرده و در فواصل زمانی مناسب طبق دستور پزشک مصرف نمایید .
– در موعد مشخص برای برداشتن گچ یا پانسمان به مطب پزشک جراح بینی مراجعه کنید . همچنین خارج کردن تامپون ها و کشیدن بخیه ها نیز زمان خاص خود را می طلبد .

– از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن یا گاز زدن دارند  تا زمانی که پزشک جراح بینی اجازه نداده است ، خودداری کنید . مواد غذایی مثل ساندویچ و سیب سالم از این دسته اند . برای صرف مواد غذایی این چنینی ، آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید .

– تا پیش از برداشتن گچ یا اسپلینت از سوی پزشک از استحمام خودداری کنید . و اگر نیاز به حمام داشتید ، مانع از خیس شدن صورت خود شوید چرا که خیس شدن و جابه جایی گچ موجب تغییر حالت بینی می شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر طاهری نیا جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

درباره drtaherinia

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج × 4 =