جراحی گوش

جراحی گوش

جراحی گوش :

جراحی گوش موسوم به اتوپلاستی گونه ای از جراحی های موثر در درمان مشکلات فرمی و سایزی گوش هاست آثار مفید جراحی گوش تا میزان بالایی به تغییرات اعمال شده بستگی دارد . در هر صورت این نوع جراحی موجب بهبود وضع ظاهری ، رفع ایرادات فرمی ، برطرف نمودن ناهنجاری عضو ، افزایش اعتماد به نفس و افزایش جذابیت می شود . طی جراحی گوش می توان سایز ، عدم تقارن ، بدفرمی و ناهنجاری ظاهری را درمان کرد این جراحی در مورد کودکان و نوجوانان نیز قابل استفاده بوده و می تواند مشکلات جزیی و کلی را رفع نماید . چنانچه گوش های فردی حالت برجسته یا بیرون زدگی داشته باشند می توان با کمک بخیه و یا برداشت بافت اضافی غضروف ، جهت گیری گوش را متعادل و صاف نمود . درافرادی که گوش ها وضعیت نامتقارن دارند یا یکی ازگوش ها بالاتر و دیگری پایین تر است ، جراحی زیبایی گوش مشکل را برطرف نموده و جایگیری آنها را اصلاح می کند همچنین گوش های بزرگ را می توان با جراحی تخصصی و کارآمد به سایز ایده آل رسانیده و از بهترین روش های زیبایی در این راه کمک گرفت .

تاثیر فرم گوش در زیبایی :

گوش ها با اینکه در صورت جای پررنگی ندارند ، ولی در صورت وجود بدفرمی و مشکل و ناهنجاری می توانند کل زیبایی فرد را مخدوش سازند . گاه با کمی دقت درمی یابیم که فردی زیبایی چشمگیری دارد یا اجزای صورتش متعادل و همگون هستند اما برجستگی گوش یا بدفرمی آن ، کل جذابیت چهره را مخدوش کرده است . فرم ناشایست گوش ، از زیبایی سایر اجزای صورت می کاهد و درخشش آنها را از بین می برد به این ترتیب اگر فردی دارای مشکلات این چنینی بود ، پس از آنکه تحت جراحی گوش قرار بگیرد ، همگان متوجه زیبایی و جذابیت چهره او می شوند زیبایی و جذابیتی که در پس اشکالات فرمی این عضو پنهان بوده است.

جراحی گوش

اشخاص مناسب برای جراحی گوش :

این نوع جراحی در مورد کودکان و خردسالان برای کودکانی مناسب می باشد که :

  •  سالم و سلامت باشند و دچار عفونت درونی درمان نشده در حوزه گوش نبوده باشند .
  • بهتر است کودکانی که تحت این جراحی قرار می گیرند ، کاملا سالم بوده و درگیر عفونت های به جا مانده در گوش نباشند .
  • بهتر است کودک 5 سال یا بیشتر سن داشته تا غضروف گوش او ، به حد مورد نظر به پایداری رسیده باشد .
  • توان همکاری با جراح را داشته باشد و برای مراقبت های پس از جراحی دیگران را یاری دهد .

 

جراحی گوش برای نوجوانان و بزرگسالانی مناسب می باشد که :

  • درگیر بیماری های مخل بهبودی نباشند و سلامت کافی داشته باشند .
  • معتاد به سیگار یا دخانیات نباشند .
  • دید مثبت و مناسبی از نتیجه جراحی داشته باشند ، و از انجام جراحی هدف متعادلی را دنبال نمایند .
  • انتظارات معقول و منطقی از نتایج جراحی داشته باشند .

جراحی گوش

اختلالات شایع :

روش عادی جراحی گوش به این ترتیب است که غضروف های برجسته و بیرون آمده از طریق بخیه جمع شده و به سوی سر متمایل شوند . چنین کاری موجب تغییر وضع فعلی و بهبود ظاهر فرد به نحو چشمگیری خواهد شد و ظاهر و شکل افراد را بسیار متعادل و طبیعی نشان می دهد . در اتوپلاستی با هدف ترمیم ، ناهنجاری های فرمی و آسیب های به وجود آمده به دلیل اصابت ضربه و صدمه به گوش ، یا مشکلات مادرزادی به راحتی درمان می شوند . اختلالاتی که با جراحی گوش قابل درمان می باشند ، عبارتند از :

مشکلات مادر زادی :

– گوش گربه ای : این نوع گوش دارای فرم تاشده به سوی مقابل است .

– گوش آویزان : این فرم تا حد زیادی به فنجان شبیه است .

– گوش گاگوت : در چنین حالتی لاله گوش وجود نداشته و ناهنجاری ظاهری بسیار شدید است.

– گوش لوله ای : همانند لوله به سوی مقابل لوله می شود .

– و سایر ناهنجاری های فرمی و فقدان اجزا که لزوم جراحی گوش را پررنگ می کند .

با کمک تکنیک های اصولی ترمیم و جراحی گوش می توان تناسبات معمول ، تقارن کامل ، فرم طبیعی و درمان ظاهری را انجام داد و در این باره می توان خاطر نشان کرد که رفع کوچک ترین ناهنجاری ها تا حد زیادی بر اثرگذاری و زیبایی چهره می افزاید .

 

روش جراحی گوش :

برای تغییر شکل یکی از گوش ها یا هر دوی آنها ، می توان این جراحی را به صورت سرپایی انجام داده و افرادی که از ابعاد ، فرم و جایگاه گوش خود شکایت دارند به کمک این جراحی به وضع مورد نظر می رسند . حین اتوپلاستی می توان کاهش سایز گوش خارجی در بخش لاله و نیز ترمیم گوش گل کلمی را که اکثرا در ورزش کشتی ایجاد می شود ، درمان کرد. در این جراحی پوست و غضروف زائد حذف شده و تا حد زیادی ظاهر این عضو  اصلاح می شود . اکثر مراجعین و داوطلبان جراحی گوش بعد از انجام این جراحی ، با رسیدن به ظاهر دلخواه ، اعتماد به نفس بیشتری یافته و از نتایج جراحی راضی هستند.

روش جراحی اتوپلاستی ترمیمی :

ترمیم گوش برای افراد بالغ را می توان با بی حسی موضعی ترتیب داد و در صورت امکان داروی خواب آور و آرام بخش برای بیمار تجویز می شود . برای انجام جراحی گوش برجسته و بیرون زده ، برش جراحی در بخش پشتی آن اعمال شده و بافت های اضافی برداشته می شوند و در آخر گوش به سمت سر بیمار نزدیک شده و با بخیه فیکس می شود این نوع جراحی با توجه به حجم عمل و موانع و دشواری ها ، از 1 الی 2 ساعت زمان می برد .

راهکارهای متفاوتی برای رفع ایرادات دیگر اتخاذ می شود که در کل انتخاب بهترین و مناسب ترین روش به عهده پزشک متخصص و جراحی متبحر است تا نتایج مورد انتظار ظاهر شده و پایدار باقی بماند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر طاهری نیا متخصص گوش و حلق و بینی