جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی

در زمان های گذشته به خصوص در کشور ایران جراحی های بینی که به سبک قدیمی انجام می شد با هدف کوچک تر کردن بینی صورت می گرفت و دوره نقاهت بعد از جراحی بینی با کبودی و درد زیادی همراه بود. همچنین در نتیجه بینی بسیار کوتاه ، کوچک و یا نامتناسب می شد البته منظور ما تمامی مورد های  جراحی  بینی نیست در گذشته نیز جراحی های بینی موفقیت آمیز زیادی بوده است اما امروزه می توان می گفت با توجه به متقاضیان زیاد جراحی بینی این عمل ساده تر از گذشته انجام می گیرد و با توجه به تکنیک های نوین در نظر گرفته شده و بررسی های کافی و لازم درصد موفقیت جراحی بینی در افراد با هر نوع بینی خیلی بالاست.

 

بینی زیبا

همان گونه که می دانید بینی زیبا است که شرایط استاندارد را داشته باشد و با دیگر اجزای صورت مطابقت داشته باشد و نمی توان با در نظر گرفتن بینی خوب و ایده آل نتیجه گرفت که یک فرد خلق و خوی زیبایی هم دارد

یکی از مهمترین وظیفه ی بینی همان گونه که می دانید تنفس کردن است و این مساله امری است که بسیار برای ما مهم وحساس می باشد و بینی یک مجرایی برای عبور تنفس نیست بلکه بینی هوای استنشاقی را تمیز و مرطوب می کند به همین دلیل یک جراح خوب جراحی است که علاوه به تعادل سازی زیبایی باعث برقراری حفظ تعادل و عملکرد بینی شود یعنی قبل از زیبایی بینی به فکر عملکرد بینی و سلامت بینی باشد و هدف بعدیش زیباسازی بینی باشد که بتواند با توجه به علم و تجربه پزشکی با هنر آمیخته کند و در جراحی زیبایی بینی به کار گیرد .

خوشبختانه با پیشرفت علم و تحول شگفت انگیز در علم پزشکی جراحان به علم رینوپلاستی تقویتی روی آورده اند یعنی علاوه بر کوچک کردن و زیبا کردن بینی باعث تقویت بینی و زیبایی بینی می شوند بدون کوچک اینکه آسیبی به بینی وارد شود.

رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی )

رینو به معنای بینی و پلاستی منظور شکل دادن و اصلاح کردن است پس در واقع رینوپلاستی به جراحی گفته می شود که بد شکلی ها و بد فرمی های بینی را برطرف می کند.از جمله ایرادات بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بزرگی بینی
 • انحراف ظاهر بینی
 • عدم تقارن بینی
 • عدم تناسب بینی
 • مشکلات انسدادی بینی
 • ناهنجاری های مادرزادی یا ناشی از جراحی یا حادثه

شاید در خانم ها هدف اصلی  از جراحی بینی کوچک کردن بینی  باشد اما در مردان و به خصوص در افرادی که بینی های گوشتی دارند مهم ترین عامل تناسب بینی در صورت است  و ممکن است در این جراحی برخی قسمت ها تغییر کند و برخی کوچک شود و یا اینکه برخی از غضروف ها تقویت شوند.هر چند که مراجعه کنندگان درخواست های متفاوتی دارند ،مانند جراحی بینی فانتزی و یا بالعکس جراحی بینی طبیعی که در حد حفظ فرم طبیعی و تنفس قابل قبول است که بینی غیر عملی به نظر بیاید و خوشبختانه دیگر مدل بینی هایی که از همه طرف بریده و ناقص می باشند و به شکل افراطی کوچک شده اند به شدت در حال کاهش هستند.

جراحی بینی استخوانی

مشاوره پیش از جراحی بینی

بیشتر بیماران دوست ندارند عیوب بینی شان و نیز صورتشان به خصوص در نزد همراهان شان به آنها گفته شود.  این در حالی است که تنها خود بیماران می توانند چهره واقعی و ایرادات بینی وصورت خود را مطرح کنند.پیشنهاد می شود افرادی که در روز اول  و با هدف مشاوره به مطب مراجعه می کنند بدون آرایش باشند تا چهره آنها واضح مشخص باشد تا جراح بینی بتواند صورت را با دقت بررسی کند و مشکلات پوستی ، چانه و حالت اسکلتی صورت ، فرم گونه ها و چشم ها مشخص شود.

جراحی بینی استخوانی

از نشانه های بینی های استخوانی  برآمدگی و قوز روی پل بینی است که  می تواند باعث ایجاد اشکال در تناسب ایده آل صورت فرد شود و تاثیر نامطلوب بر عکس های شخص و به ویژه عکس هایی داشته باشد که از پهلو گرفته شده اند.پس برآمدگی روی بینی می تواند باعث کاهش هارمونی اجزای صورت شود. درحین جراحی بینی استخوانی، برآمدگی که بر روی بینی وجود دارد کاهش پیدا می کند و به شکل هم زمان عرض بینی، طول آن و دیگر ایرادات مربوط به تناسب بینی بازسازی می شوند تا به این ترتیب بتوان به ظاهر بهینه و متناسب برای بینی فرد بیمار دست پیدا کرد.

برخی از بیماران سوال می پرسند که آیا بعد از عمل امکان بازگشت بینی به حالت اولیه وجود دارد یا خیر. در پاسخ باید گفت که برگشت دوباره  برآمدگی روی بینی  غیر معمول است. بهتر است  مراقبت های بعد از عمل بینی  و همچنین اقدامات در طول دوره درمان بعد از جراحی بینی استخوانی به درستی انجام بگیرد

جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

در بینی های گوشتی پوست ضخیم و حجم زیاد چربی دیده می شود که معمولا نوک بینی پهن و گرد می باشد و  فرم خاصی ندارد.برای اینکه جراح بینی بخواهد این گونه بینی ها را عمل کند در ابتدا مدل مورد انتظار هدف قرار می گیرد و در صورتی که به تنفس فرد مشکلی را وارد نکند جراحی انجام می گیرد چون جراح از پوست بینی می کاهد باید پایه قوی برای باقی نگه داشتن بافت بینی وجود داشته باشد که معمولا غضروف ها با گرافت ها و پروتزهای بینی تقویت می شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

بیهوشی عمومی برای شما در این جراحی انجام می شود و در حین عمل شما متوجه هیچ یک از اقدامات جراح نخواهید شد.پس قبل از عمل باید ناشتا باشید زیرا در صورت خوردن مواد غذایی امکان برگشت محتویات معده به داخل گلو و دهان جود دارد . همچنین برخی از اقدامات کلی مانند مصرف برخی از داروهای رقیق کننده خون و مصرف دخانیات از یک ماه پیش از جراحی بهتر است رعایت شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

شما باید به گونه ایی از بینی خود مراقبت کنید که هیچ گونه فشار و ضربه ایی به آن وارد نشود. بعد از برداشتن گچ روی بینی شما باید تمام مواردی که جراح به شما گفته است را رعایت کنید تا دوره بهبودی و تورم بینی در مدت زمان کمتری به حداقل برسد.

نتیجه جراحی بینی

بهترین ارزیابی از جراحی بینی را می توان بعد از گذشت یک سال از عمل متوجه شد. پس بهتر است که از قضاوت عجولانه خودداری کنید .بسیاری از بیماران از اطرافیان خود در رابطه با چهره خود سوال می پرسند و و با نظرات متفاوتی رو به رو می شوند که بیشتر آنها غیر کاشناسانه و غیر منطقی هستند و مبنی بر سلیقه فردی می باشد و در اکثر موارد باعث رنجش خاطر بیماران می گردند و این جور نظرخواهی ها توصیه نمی شود.

بهترین داور خود شما هستید که وضعیت قبلی بینی تان را می دانید و می توانید تغییرات را متوجه شوید.برخی از بیماران با وجود اینکه بر روی بینیشان ورم از بین نرفته است به دنبال جراحی دیگر برای عمل بینی ثانویه هستند که تنها به ضرر خود بیمار خواهد بود و می تواند عوارض متعددی را به دنبال داشته باشد.

 

چگونه جراحی زیبایی بینی انجام می شود؟

برای شروع، پزشک برش های کوچک و غیر قابل توجهی را انجام می دهند. سپس پوست را از بینی برداشته و چارچوب حمایت از استخوان و غضروف را نشان می دهد. با توجه به نیازها و انتظارات شما، پزشک  استخوان و غضروفی را ایجاد خواهد کرد تا بینی ایجاد کنید که بیشتر شفاف و با چهره شما تعادل داشته باشد.
جراحی بینی  معمولا از یک تا سه ساعت طول می کشد، اگر چه روش های پیچیده ممکن است طول بکشد.
توجه: اگر تنفس شما مشکل دارد ممکن است نیاز به بازسازی دیواره یا تغییر شکل حفره بینی برای بهبود تنفس پس از جراحی رینوپلاستی باشد.

مهم نیست که جایی که انتخاب می کنید جراحی خود را انجام دهید، همیشه یک جراح در تماس است که به نگرانی هایتان پاسخ دهد. علاوه بر این، یک متخصص بیهوشی گواهی هیئت مدیره بیهوشی محلی یا عمومی شما را در طول کل عملیات با شما حفظ خواهد کرد و در آنجا بیدار خواهید شد.

بهترین کاندیداهای جراحی زیبایی بینی

 • بهترین نامزدها برای رینوپلاستی از لحاظ جسمی سالم، روانشناختی پایدار و واقع بینانه در اهداف و انتظارات خود هستند.
 • نامزدهای ایده آل نیز غیر سیگاری هستند بدون شرایط بهداشتی در معرض خطر که ممکن است جراحی خطرناک تر از حد طبیعی باشد  . سیگاری ها باید حداقل دو هفته قبل و بعد از عمل ترک کنند، زیرا سیگار کشیدن ممنوع است
 • روش رینوپلاستی می تواند تاثیر مثبتی بر عزت نفس شما داشته باشد. احساس در مورد ظاهر شما بهتر می تواند احساس شما را نسبت به خودتان بهتر کند.

توجه داشته باشید

بیماران ممکن است احساس کنند که بینی خود را به سمت یک طرف یا اینکه ظاهر بینی خود متفاوت است، زمانی که از سمت راست و چپ دیده می شود
دیگر ناهنجاری های رایج که ممکن است همراه با بینی کشیده باشد نوک بینی بزرگ یا ضعیف بینی و عدم تقارن اندازه یا شکل بینی. بسیاری از بیماران ما برای رینوپلاستی آرایشی نیز از طریق بینی خود دچار مشکل می شوند.

آماده سازی قبل از جراحی زیبایی بینی

 • مشاوره شما شامل یک معاینه فیزیکی است
 • از شما خواسته می شود که نگاه ایده آل خود را درباره ی جراحی زیبایی بینی شرح دهید .
 • بهتر است تصویری از چهره ای که دوست دارید و از نوع جراحی زیبایی بینی آن راضی هستید به پزشک نشان دهید .
 • دستورالعمل های مربوط به خوردن، نوشیدن و مصرف برخی ویتامین ها و داروها، به شما ارائه خواهد شد که بهتر است طبق آن مصرف کنید .
 • به منظور دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می شود افراد سیگاری یک ماه قبل از عمل جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنند.
 • همچنین از شما  می خواهند که برخی از  داروهای ضد درد مانند آسپیرین، داروهای ضد التهاب یا برخی مکملهای گیاهی استفاده نکنید، زیرا ممکن است خونریزی در طول عمل جراحی افزایش یابد.

بازیابی پس از جراحی زیبایی بینی

 • یک دوست یا همراه بعد از جراحی نیاز است که به شما کمک کند و تا 24 ساعت از شما مراقبت کند .
 • بعد از جراحی امکان دارید شما احساس ناراحتی و درد داشته باشید .
 • استفاده از داروهای ضد درد برای  کاهش درد جراحی
 • خونریزی بعد از جراحی تا هفته های اول طبیعی است .
 • شما باید مراقب باشید که چند هفته به بینی خود دست نزده باشید تا بافت ها بتوانند بهبود یابند.
 • تورم و کبودی در اطراف چشم شما پس از دو تا سه روز به اوج می رسد و می توانید با استفاده از کمپرس سرد و بالا نگه داشتن سر از تورم و ورم بکاهید.توجه داشته باشید که   تورم و کبودی زیاد بعد از رعایت نکات لازم در عرض یک یا دو هفته به طور کامل از بین می رود .

عوارض جراحی زیبایی بینی

 • بعد از جراحی زیبایی بینی امکان دارد فرد به تنگی نفس دچار شود .
 • عوارض بعد از عمل مانند عفونت و لخته شدن در خون نادر است.
 • در صورت ایجاد عفونت  می توان با آنتیبیوتیک درمان کرد،

برخی از خدمات دکتر طاهری نیا بهترین جراح بینی در تهران

جراحی زیبایی بینی

جراحی گوش

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .