بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی به چه صورتی می باشد؟
ورم بینی تا چه مدت بعد از جراحی فروکش خواهد کرد؟
تا چند وقت بعد از عمل بینی باید چسب زد؟
اگر بعد از عمل بینی بخندیم چه می شود؟

طبیعتا اشخاصی که عمل زیبایی بینی انجام می دهند باید به توصیه ها و راهکار های مراقبتی تجویز شده توسط جراح بینی خود توجه کنند و آن ها را انجام دهند.

فرم دهی و زیبا سازی بینی علاوه بر این که تحت تاثیر تکنیک و روش و دقت جراح است به مراقبت های شخصی بعد از عمل نیز مربوط می گردد.

درمواردی حتی بعد از یک عمل جراحی موفقیت آمیز و رضایت بخش به دلیل بی توجهی شخص به توصیه ها و تجویزات جراح بینی دچار مشکل و عارضه می گردند.

بیمارانی که عمل رینوپلاستی (جراحی بینی) می کنند، تحت تاثیر داروهای بیهوشی هستند و به دلیل این که حرکات و انقباضات معده و روده درکندترین حالت خود قرار دارد، به طور معمول بعد از عمل بینی و به هوش آمدن نباید چیزی میل کنند، زیرا با مصرف هرگونه مواد غذایی فرد دچار تهوع شدید و استفراغ خواهد شد که این امر سبب ایجاد فشار زیاد به بینی می شود.

مصرف مایعات طبق نظر جراح بینی و تایید آن بعداز عمل به منظور دفع مواد بیهوشی مصرفی از بدن بلامانع است.

استفاده از کمپرس سرد بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از عمل بینی از 48 تا 72 ساعت فرد باید از کمپرس سرد، روی گونه ها و اطراف بینی خود به صورت پیاپی استفاده کند تا اثرات ورم و کبودی عمل جراحی را به حد چشم گیری کاهش دهد.

بعد از عمل بینی

بی تحرکی و ساکن ماندن بعداز عمل جراحی تورم حاصل از عمل را بیشتر می کند، بنابراین توصیه می شود فرد بعداز عمل بینی فقط در صورت لزوم و معمول دراز بکشد.

از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های سخت در روز های ابتدایی بعداز عمل جراحی بپرهیزید.

قبل از باز کردن پانسمان بینی و خارج کردن تامپون های آن توسط جراح بینی مربوطه پرس و جو نماید در ضمن فرد  باید مراقب باشد تا پانسمان بینی اش خیس نشود و در هنگام استحمام قبل از برداشتن پانسمان با استفاده از دوش دستی از گردن به پایین خود را بشوید.

به منظور تسکین پیدا کردن دردهای بینی بعداز جراحی بینی به تجویزات جراح بینی توجه کند و از مصرف داروهایی که خونریزی را بیشتر می نماید نیز بپرهیزید.

در صورت خونریزی بینی بعداز جراحی به منظور رعایت بهداشت تنها گاز پانسمان پایین بینی را که به منظور جذب بهتر این خونریزی ها تعبیه شده را عوض کند و پانسمان روی بینی را دستکاری ننماید.

شستشو و رعایت موارد بهداشتی بعد از جراحی بینی

بهداشت داخل حفره ای بینی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فرد باید با استفاده از سرم های شستشو و فیزیولوژیک، بینی خود را بشوید و بهداشت بینی خود را رعایت کند تا بینی دچار عفونت و عوارض حاد ناشی از آن نشود.

درصورت بروز سینوزیت و یا عفونت های موضعی و ترشحات بد بو باید سریعا به پزشک معالج مراجعه شود و عوارض ایجاد شده رفع گردد.

عفونت های موضعی می توانند غضروفی که دچار التهاب و تورم شده را تخریب کند و از بین ببرد.

استخوان های بینی نیز مانند استخوان های دیگر نقاط از بدن حدود 6 ماه زمان لازم دارند تا جوش بخورند و فرم و شکل اصلی خود را بدست بیاورند.

ضربه های بینی یکی از مواردی است که فرد بیمار باید بعد از عمل بینی توجه ی ویژه ای به آن داشته باشد و همچنین نحوه ی عادت خواب بعد از عمل جراحی باید اصلاح شود.

مخصوصا صدمات و ضربه هایی که زیر 6ماه به بینی وارد می شود می تواند سبب دفرمگی و عدم قرینه شدن بینی خواهد شد.

استفاده از عینک های طبی بعداز جراحی بلامانع است و فرد می تواند قسمت مرکزی فرم عینک خود را بااستفاده از چسب به پیشانی خود متصل کند تا فشار و سنگینی فرم بینی به پل بینی وارد نشود.

استفاده از عینک های آفتابی بهتر است بعداز 1 الی 2 ماه بعداز عمل جراحی و با رعایت نکاتی هم چون سبک بودن عینک صورت گیرد.

استعمال دخانیات از جمله: سیگار اختلالات و عوارض بینی را افزایش می دهد و جوش خوردن بینی و ترمیم زخم های آن را به تعویق می اندازد.

مدت زمان پیشنهادی برای استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی بعداز عمل جراحی بینی، معمولا 2ماه بعداز عمل درنظر گرفته می شود.

درهنگام عطسه و سرفه بهتر است حفره ی دهانی باز باشد تا فشار به بینی وارد نشود.

همچنین مسواک زدن بلامانع است درصورتی که احتیاط شود و از ایجاد فشار و حرکت دادن زیادی لب بالا جلوگیری به عمل آید.

برخی از خدمات دکتر طاهری نیا بهترین جراح بینی در تهران

جراحی زیبایی بینی

جراحی گوش

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

 

درباره drtaherinia

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *